Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Honda Accord - pięć gwiazdek od Euro NCAP

2009-03-05 10:30

Honda Accord - pięć gwiazdek od Euro NCAP

Limuzyna Hondy jest kolejnym japońskim autem, które dostało najwyższą ocenę w europejskich testach bezpieczeństwa.

Tym samym Honda Accord dołączyła do Toyoty Avensis, iQ, Mitsbishi Lancera i Mazdy 6, które uzyskały po pięć gwiazdek Euro NCAP, po tym jak ta organizacja zmieniła zasady oceny poziomu bezpieczeństwa samochodów.

Honda Accord otrzymała pięć gwiazdek w teście Euro NCAP. Ocena ta jest średnią ważoną ocen uzyskanych w czterech kategoriach. Są to: bezpieczeństwo dorosłych (50%), bezpieczeństwo dzieci (20%), bezpieczeństwo pieszych (20%) oraz dostępność systemów (10%). Ostateczny wynik na poziomie co najmniej 70% pozwala uzyskać maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Honda Accord została oceniona na 78 proc.

Tak jak wcześniej zapowiadano, używany do tej pory przez Euro NCAP system oceniania pojazdów w trzech różnych kategoriach (bezpieczeństwo dorosłych pasażerów, bezpieczeństwo przewożonych dzieci, bezpieczeństwo pieszych przy zderzeniu z autem) został połączony w jedną notę wyrażoną określoną ilością gwiazdek. Trzy wcześniejsze kategorie bezpieczeństwa nadal są podawane, jednak teraz Euro NCAP wyraża je procentowo. Czwarta, dodana właśnie kategoria (Safety Assist) jest próbą oceny aktywnych/pasywnych systemów bezpieczeństwa wspierających czynności kierowcy (takich jak ESP czy kontrola zapiętych pasów).

Przedstawiciele Euro NCAP podkreślają, że dzięki nowym rozwiązaniom uzyskanie wysokiej oceny tej organizacji przez poszczególnych producentów będzie od tej pory trudniejsze. Maksymalna nota pięciu gwiazdek jest w zasięgu tych pojazdów, które w 85 proc. danej gamy modelowej mają system ESP (w Hondzie nazywany VSA) dostępny w wyposażeniu standardowym.

Oprócz VSA Honda posiada także adaptacyjne wspomaganie układu kierowniczego (Motion Adaptive EPS), które podczas pokonywania zakrętów oraz hamowania uprzedza poślizg i sugeruje kierowcy, w którą stronę należy kontrować, aby utrzymać pożądany tor jazdy. System nie ingeruje gwałtownie i nie przeszkadza w jeździe. Jego zadaniem jest wywoływanie intuicyjnych reakcji, pozwalających na kontrolowanie stabilności pojazdu oraz skrócenie drogi hamowania.

W wersji Executive z silnikiem 2.2 i-DTEC i 2.4 i-VTECHonda Accord oferuje opcjonalny system wspomagający jazdę Advanced Driving Assist System. ADAS łączy w sobie trzy nowatorskie technologie - asystenta zmiany pasa ruchu, tempomat i system zapobiegający uderzeniu w poprzeddzający pojazd.

Tagi: honda, bezpieczeństwo, honda accord, toyota avensis
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl