Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Drożejąca ropy i słaby złoty podniosą ceny paliw

2009-05-26 10:16

Drożejąca ropy i słaby złoty podniosą ceny paliw

Według analityków już w lipcu litr benzyny może kosztować nawet 4,5 zł, a oleju napędowego ok. 4 zł. Jesienią z kolei możliwa jest podwyżka akcyzy od paliwa.

Prognozy analityków opisuje w dzienniku "Polska. The Times" Henryk Sadowski. Jak czytamy, na początku lipca litr benzyny 95 na stacjach może kosztować nawet 4,5 zł, dziś płacimy blisko 4,2 zł. Cena litra oleju napędowego natomiast zbliży się do 4 zł. Tak przewidują specjaliści z wrocławskiej firmy e-petrol, która bada rynek paliw w Polsce. Głównymi przyczynami wzrostu cen benzyny będą drożejąca ropa, słabszy złoty, brak obniżki marż w koncernach paliwowych i zwiększony popyt w sezonie urlopowym.

Wzrost cen ropy naftowej na rynkach zagranicznych przełożył się w ubiegłym tygodniu na notowania benzyny na naszych stacjach. Od poniedziałku do piątku litr benzyny bezołowiowej 95 podrożał średnio o około 9 gr - do 4,2 zł. Za litr oleju napędowego natomiast płacimy już średnio 3,6 zł, czyli ok. 6 gr za litr więcej niż przed tygodniem. Jednak w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem litr benzyny bezołowiowej 95 jest nadal tańszy o około 33 gr. Jeszcze większa różnica jest w przypadku oleju napędowego. Dzisiaj średnio za litr diesla płacimy 3,60 zł, podczas gdy w maju ubiegłego roku kosztował nas 4,59 zł.

Tymczasem, jak informuje portal forsal.pl, już jesienią Ministerstwo Finansów będzie zmuszone do kolejnych podwyżek stawek akcyzy na paliwa. Resort porówna wysokość akcyzy w Polsce (wyrażonej w złotych) z minimalnymi stawkami obowiązującymi w UE (wyrażonymi w euro). Na tej podstawie wprowadzone będą ewentualne korekty wysokości krajowego podatku. Eksperci szacują, że jeśli spełnią się prognozy walutowe Raiffeisen Bank (4,80 zł za euro na początku października) litr benzyny może zdrożeć o blisko 20 groszy, a oleju napędowego nawet o ok. 50 gr.

Taki kurs skutkowałby wzrostem cen diesla o prawie 15 proc., benzyny 5 proc. Szacunki Banku BPH są bardziej zachowawcze. Według nich średni kurs europejskiej waluty w czwartymIV kwartale tego roku będzie wynosił 4,42 zł. Według analityków przy takich kursach resort finansów będzie zobligowany do podniesienia wysokości podatku o co najmniej 2 gr/l dla benzyn i 29 gr dla diesla.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne