Money.plMotoryzacjaWiadomościPublikacje

Bezpieczna droga do i ze szkoły

2008-09-01 16:24

Bezpieczna droga do i ze szkoły

Bezpieczna droga do i ze szkoły
Wypoczęci, ale i rozkojarzeni uczniowie, przez wakacje zapomnieli o wielu podstawowych zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego w drodze do szkoły. Można im pomóc za pomocą interaktywnej gry o przygodach kosmity Woosha, poznającego zasady ziemskiej komunikacji drogowej.

Wrzesień należy do jednych z najtragiczniejszych miesięcy w roku, pod względem liczby wypadków z udziałem dzieci. We wrześniu 2007 roku w Polsce 8 z nich poniosło śmierć, a 489 zostało rannych. Wypadki te są na ogół spowodowane rozprężeniem i rozkojarzeniem po długiej letniej przerwie. W trakcie drogi do/ze szkoły, dzieci zamiast koncentrować się na otoczeniu, rozmyślają o swoich wakacyjnych przygodach. Rodzice i opiekunowie również nie dają dobrego przykładu, zapominając o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa swoich dzieci.

Zasady ruchu drogowego w przystępny dla dzieci sposób za pomocą interakcyjnej gry z przewodnikiem przedstawia serwis www.bezpieczenstwo.renault.pl, gdzie Woosh przybysz z kosmosu, próbuje wraz z wtajemniczonymi zgłębić wiedzę o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Wirtualny nauczyciel zaprasza dzieci w świat komiksu, edukacyjnych gier, zabaw i quizów, a aby przejść do kolejnego etapu trzeba prawidłowo rozwiązać testów i rozwiązać zadawane przez nauczyciela zagadki. Moduł dla dzieci i nauczycieli składa się z 5 części i 24 modułów lekcyjnych i jest oparty jest na 68 slajdach, w tym 19 quizach, 5 animacjach i 5 grach. Gra zawiera także kurs dla rodziców/opiekunów i może służyć jako pomoc podczas lekcji w szkole ma rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Transportu Samochodowego, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Komendy Głównej Policji. Przedstawiony serwis to jeden z elementów stworzonego przez Renault międzynarodowego programu edukacyjnego o nazwie Bezpieczeństwo dla wszystkich", skierowanego zarówno do dzieci, jak i ich rodziców oraz opiekunów. W Polsce program zadebiutował dziewięć lat temu, a programem zostało objętych już ponad 600 000 dzieci.

Fundamentalne zasady bezpiecznej drogi do szkoły:

1. Pamiętaj, aby twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski. W przypadku dzieci poniżej 15 roku w porze zmroku poza obszarem zabudowanym to nawet obowiązek, ale wypadki mają miejsce nie tylko wtedy, a odblaski zawsze poprawiają widoczność i są jednym z najtańszych elementów jakie mogą uratować życie lub zdrowie. 2. Przypominaj dziecku, aby zawsze było skoncentrowane na tym co się dzieje wokół.
3. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym/tramwajowym.
4. Nie pozwalaj dziecku słuchać muzyki czy korzystać z telefonu komórkowego, gdy idzie pieszo do szkoły. Wytłumacz, że słuchając muzyki nie usłyszy np. ewentualnego trąbienia" samochodu oraz że powinno zatrzymać się w bezpiecznym miejscu aby zadzwonić czy SMS-ować.
5. Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
6. Idąc z dzieckiem, zwłaszcza trzymając je za rękę, sam idź od strony ulicy, aby dziecko było dalej od jej krawędzi. Jeśli dziecko powierzasz komuś innemu, np. starszemu rodzeństwu, zwróć mu uwagę na to, że młodsze musi iść dalej od jezdni.

Odwożąc dziecko samochodem:

1. Dopilnuj aby dziecko miało zapięte pasy bezpieczeństwa, a jeśli nie ma 150 cm wzrostu lub nie ukończyło 12 lat, przewoź je w odpowiednim do wieku foteliku ochronnym, lub przynajmniej tzw. podstawce. Głowa dziecka nie może wystawać ponad fotelik jeśli tak jest trzeba zmienić fotelik na większy. Lepiej przewoź dzieci z tyłu tam jest na ogół bezpieczniej.
2. Jeżeli chcesz zainstalować fotelik dla dziecka na przednim siedzeniu, a samochód wyposażony jest w czołową poduszkę gazową pasażera (od kilku lat większość aut ją ma), pamiętaj, aby ustawić fotelik przodem do kierunku jazdy, a tyłem wyłącznie po uprzednim wyłączeniu poduszki. Jeśli o tym zapomnisz, airbag otwierający się z prędkością 130 km/h w przypadku zderzenia najprawdopodobniej zabije" dziecko.
3. W czasie zderzenia czołowego przy prędkości 50 km/h, waga dziecka zwiększa się dziesięciokrotnie, czyli dziecko o masie 20 kg będzie ważyć 200 kg. Trzymanie dziecka na kolanach jest niedopuszczalne nie dość, że osoba dorosła nie utrzyma dziecka (jeśli masz wątpliwości przeczytaj poprzednie zdanie), a do tego przygniecie je swoim ciężarem.
4. Na tylnej półce pod szybą nie należy umieszczać jakichkolwiek przedmiotów, ponieważ w razie zderzenia stają się niebezpiecznymi pociskami. Ich waga, podobnie jak ludzi, rośnie 20-krotnie przy zderzeniu czołowym z prędkością 50 km/h.
5. Dawaj dobry przykład przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i przepisów drogowych. Pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując swoich bliskich, zwłaszcza rodziców i opiekunów. Jeśli dajesz zły przykład teraz, ignorując i łamiąc przepisy drogowe, dziecko w przyszłości będzie zachowywać się podobnie, a co gorsze nie będzie świadome stwarzanego wówczas zagrożenia. Dlatego jeśli za którymś razem odwożąc dziecko łamiesz przepisy, np. w imię wyższego" celu za jaki uznałeś zdążenie do szkoły po tym jak zaspałeś, otwarcie przyznaj, że to niewłaściwe postępowanie.

Tagi: renault
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne