Money.plMotoryzacjaWiadomościMotocykle

Zawód - mechanik motocyklowy

2009-03-13 00:00

Zawód - mechanik motocyklowy

Zawód - mechanik motocyklowy

Statystyki sprzedaży motocykli w roku 2008 obrazują, jak z roku na rok jednoślady stają się coraz bardziej popularne. W porównaniu z latami poprzednimi, ubiegły rok był rekordowym w kwestii rejestracji nie tylko nowych motocykli i motorowerów, ale także używanych. Przybywa również sklepów, salonów motocyklowych i chciałoby się powiedzieć... serwisów. Niestety w naszym kraju dobrych warsztatów specjalizujących się w mechanice motocyklowej jest ciągle jak na lekarstwo. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie ma w Polsce żadnej szkoły, która kształciłaby młodzież w zawodzie mechanika motocyklowego. Problem ten dostrzegła i postanowiła stawić mu czoła jedna z warszawskich szkół średnich.

. Przygotowanie uczniów do zawodu mechanika motocyklowego, podobnie jak w przypadku większości szkół zawodowych trwać będzie trzy lata. Procedurze naboru kandydatów na przyszłych mechaników motocyklowych towarzyszyć będzie rozmowa kwalifikacyjna, która pozwoli wyłonić najbardziej zmotywowanych do pracy w  zawodzie pasjonatów motocykli. Program nauczania pierwszego roku klasy ze specjalizacją mechanika motocyklowa obejmować będzie podstawy teoretyczne związane z zawodem mechanika oraz zajęcia praktyczne ze ślusarstwa, spawalnictwa, obróbki ręcznej itp. W drugim roku nauki do zajęć teoretycznych dołączą praktyki w serwisach motocyklowych, w których młodzież będzie poznawać budowę  pojazdów samochodowych i motocykli. 

„Pomysł stworzenia klasy mechanicznej o profilu motocyklowym powstał już dawno. Jednak stworzenie oddzielnego zawodu „mechanik motocyklowy" trwałoby latami." - powiedział Maciej Szyndler, nauczyciel ZSSiL nr 3 i współautor Programu Nauczania Mechaników Pojazdów Samochodowych. „Dlatego wspólnie z Panią Dyrektor szkoły Alicją Stańczyk oraz Panem Włodzimierzem Gąsiorkiem, postanowiliśmy stworzyć specjalizację mechanika motocyklowego. Pracujemy nad modyfikacją  programu nauczania i dostosowania go do potrzeb rynku. Chcemy przygotować w naszej szkole pracownię motocyklową, wyposażoną m.in. w hamownię. Naszym celem jest przekazanie uczniom wiedzy praktycznej oraz teoretycznej z zakresu mechaniki motocyklowej, a także przygotowanie ich do pracy w zawodzie."

W chwili obecnej trwają rozmowy dyrekcji szkoły z serwisami motocyklowymi. W inicjatywę tworzenia klasy o specjalizacji mechanik motocyklowy bardzo mocno zaangażowany jest Jacek Bujański, właściciel salonu oraz serwisu motocyklowego Moto Styl. Swoje zainteresowanie projektem szkoły przy ul. Włościańskiej 35 wyraziła również firma Yamaha Motor Polska.

Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 3 w Warszawie to placówka z ponad 35-letnimi tradycjami. Szkoła ma na swoim koncie wiele sukcesów w ogólnopolskich turniejach motoryzacyjnych. Jej uczniowie brali również udział w biciu rekordu 24-godzinnej jazdy na motocyklu WFM. Uczęszcza do niej ponad 760 uczniów z 31 klas. Wychowankowie ZSSiL nr 3 mogą bezpłatnie zdobyć kurs prawa jazdy kategorii B i podobne zamiary są odnośnie kursu kategorii A.

Tagi: Polska, wfm, yamaha, motocykl, mazda b, isuzu mu
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne