Money.plMotoryzacjaWiadomościMotocykle

Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

2010-10-28 00:00

Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

W 2017 roku na terenie Unii Europejskiej wejdą w życie nowe przepisy, które raczej nie spodobają się większości motocyklistów.

Wszystkie nowe motocykle będą musiały posiadać OBD, czyli pokładowy system diagnostyczny. Najistotniejsze w tym jest, że w przypadku nieautoryzowanych zmian w podzespołach motocykla, system będzie wyświetlał błędy. ECU, czyli komputery sterujące mieszanką paliwa zostaną zaplombowane i zabezpieczone przed zamianami. Podobnie jak wydechy, które uda się zdjąć wyłącznie przy użyciu specjalistycznych narzędzi posiadanych jedynie przez autoryzowane stacje obsługi. Odczytanie błędów sygnalizowanych przez OBD będzie możliwe również jedynie w serwisach producenta.

Wszystkie jednoślady o pojemności silnika poniżej 125 ccm obowiązkowo zostaną wyposażone w ABS, natomiast w mniejszych sprzętach znajdziemy połączone przednie i tylne hamulce lub właśnie ABS. Powstaje tutaj problem motocykli offroadowych – w nich ABS jest zupełnie zbędny, a wręcz przeszkadza. W takich sprzętach będzie można go wyłączyć, jednak Komisja Europejska nie określiła jeszcze, które motocykle są uliczne, a które terenowe. Można jednak obawiać się, że sprzęty typu BMW R1200GS, czy Yamaha WR250 będą sprzedawane z niewłączalnym pomocnikiem hamowania.

W okresie do 2020 roku Unia wprowadzi kolejne restrykcyjne normy spalania. Dodatkowo po przejechaniu 50 000 kilometrów motocykle będą musiały przejść drugi test na spełnianie powyższych norm.

W życie wejdzie również ograniczenie mocy motocykli. Państwa członkowskie nie będą mogły wyznaczać własnych limitów, gdyż Unia Europejska nałoży odgórne ograniczenie do 100 koni mechanicznych mocy silnika.

Jak powiedział przedstawiciel FEMA, Federacji Europejskich Stowarzyszeń Motocyklistów:

„ABS będzie non stop włączony, więc nie będzie możliwości jeździć bezpiecznie po terenowej nawierzchni. Dziś jeżdżąc BMW GSem, można go wyłączyć, a jutro pewnie już nie. Jak uda im się to obejść? Nie mamy pojęcia. Możemy być świadkami zniknięcia z rynku całej linii motocykli turystycznych-enduro.

Poczynając od 2017 roku, wszystkie motocykle będą miały system OBD monitorujący błędy oraz awarie silnika oraz podzespołów. Komisja Europejska chce zakończyć, a przynajmniej utrudnić wykonywanie garażowych modyfikacji motocykli, mających na celu podniesienie momentu obrotowego, mocy, czy prędkości maksymalnej sprzętów homologowanych do użytku drogowego. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek środków, zostaną jednak przeprowadzone badania, dzięki którym ma się rozjaśnić, które konkretnie modyfikacje stanowią niebezpieczeństwo dla środowiska lub kierowców”

FEMA zapowiedziała również akcję, w której poradzi motocyklistom jak napisać podanie do członków Parlamentu Europejskiego jeszcze przed wiosennym głosowaniem.

Tagi: unia, paliwa, system, akcja, bmw, yamaha, motocykl
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

Grpa / 83.24.35.* / 2011-03-31 20:42
PKP.Niech mi jeszcze Unia ułoży plan dnia a może też i nocy. W sumie Oni zapewne wiedzą lepiej, co dla mnie jest zdrowsze, lepsze, korzystniejsze. Tylko, czy ja mam wierzyć ludziom, którzy sprowadzili do Europy tylu muslimów? Nie chcę w przyszłości łamać prawa ale mojej XJRy wykastrować nie pozwolę.

Re: Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

El Kopyto / 77.253.179.* / 2011-03-02 11:45
A może by zarządzili żeby benzyna była po tyle co w USA :D 2,49$ za galon :) co daje jakieś 2 zeta za litr :)

Re: Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

El Kopyto / 77.253.179.* / 2011-03-02 11:42
W takim razie ja pieprzę Unię Europejską. Ja się do nich nie pchałem to ona wepchała się do mnie,więc niech się zachowuje jak gość a nie jak bandyta,szkoda że nasi politycy z wszystkich ugrupowań są za ciency żeby czasem powiedzieć wała,ale są bardzo dobrzy we włążeniu do dupy zaborcy.

Re: Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

Konrad57575 / 80.51.213.* / 2010-12-01 08:54
No cóż, Polaka znowu wpadła w zabory i jesteśmy krajem kolonialnym z własnej woli, więc musimy się słuchać co ci niewykształceni komunistyczni durnie w unii wymyślają. KIEDY POLSKA ZNOWU BĘDZIE WOLNYM KRAJEM I ODZYSKA NIEPODLEGŁOŚĆ???

Re: Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

konio6 / 95.40.31.* / 2010-11-04 11:06
W jaki sposób mają zamiar to kontrolować ? Na stacjach diagnostycznych co przegląd czy policja będzie miała jakieś urządzenia ? W Polsce to chyba szybko nie wejdzie w życie bo kasy pewnie nie będzie he he. Zostanie jeździć najwyżej na modelach z 2016 roku :) Firmy motocyklowe będą sie starały napewno coś zrobić żeby flagowe maszyny mogły być nadal sprzedawane. Myślę że pójdą w tą stronę ze motocykle będa miały teraz zamiast 150 koni i 100NM, 100 KM i 200 NM i większe pojemności żeby osiągnąć takie wyniki. Ograniczeni to napewno jaki niemiec wymyślił bo u nich to wcześniej było, brak słów !

Re: Unia Europejska - ograniczenia dla motocyklistów

motoBartekk / 217.113.137.* / 2010-10-31 10:07
co za debil, wpadł na taki pomysł, powinno się zapląbować go w piwnicy, aż mu przejdą głupie myśli

Re: Unia Europejska - ograniczenia, limity, restrykcje...

Acris666 / 193.34.52.* / 2010-10-29 16:10
Kpina! Po prostu kpina! Zniszczy to 99% piękna motocykli i ich wolności. Harleye nie będą już miały nic wspólnego z hasłem, ze każdy jest inny. A kto będzie miał pieniądze dokręcać śrubkę w serwisie, bo inaczej się nie da.. hahaha. Brawo pomysłodawcy.. za głupotę!
 
gromit / 178.182.154.* / 2010-10-29 16:39
I bardzo dobrze! Scigacze tylko na tory wyścigowe, enduro i inne wynalazki pojadą w teren, choppery pojadą na zlot i tam będą lśnić a ulice zostaną dla samochodów i wreszcie przestanę się rozglądać jak idiota po dziesięć razy czy przypadkiem jakiś kamikadze gdzieś nie wyskoczył....

Instruktor nauki jazdy pyta kursantkę:

Proszę Pani na tym skrzyżowaniu ma Pani samochód jadący na wprost, z prawej pojazd uprzywilejowany na sygnale, po lewej jest ciężarówka. Kto ma pierwszeństwo przejazdu - pyta instruktor.

Jak to kto, odpowiada wzburzona kursantka! Oczywiście, że pierwszy przejedzie motocyklista!

Skąd wziął się Pani motocyklista? - pyta zdziwiony instruktor.

No jak to skąd? To Pan nie wie... - pyta jeszcze bardziej zdziwiona kursantka.

Przecież oni zawsze pojawiają się nie wiadomo skąd!!!

I niech ten dowcip będzie puentą, mojego wywodu na temat motocyklistów...
 
motocyklisa DS / 78.159.79.* / 2010-10-30 08:08
Dobrze to ująłeś ... że jesteś idiotą.
Bo przyjmując tą teorię za chwilę nie będziesz i ty miał czym jeździć bo zaplombują tobie auto i ograniczą jego moc do1 KM :)
bo tak bezpieczniej
 
fisz / 83.26.1.* / 2010-10-29 16:54
To Twój problem że rozglądasz się jak idiota.
Wystarczy nauczyć się jeździć.
 
konio6 / 95.40.31.* / 2010-11-04 13:03
Czepiasz się gościu motocyklistów, a takich gnojków którzy nam motocyklistom i innym uczestnikom ruchu drogowego i pieszym zagrażają to już nie bierzesz pod uwagę? Gamonie co dostali samochód od tatusie nie potrafią go uszanować, zasuwają jak debile ulicami najlepiej z 3 trójką kolegów w środku żeby było się przed kim popisać głupotą ! Przypadki skrajnej nieodpowiedzialności można mnożyć po jednej i drugiej stronie, zawsze się znajdą jakieś elementy, wyjątki. Sam odpowiedz sobie lepiej jak często sam przekraczasz prędkość i zachowujesz się niebezpiecznie, świętoszek się znalazł.

Oferty motoryzacyjne