Money.plMotoryzacjaWiadomościMotocykle

Szkolenia pierwszej pomocy - Fundacja Jednym Śladem i WORD Warszawa

2010-11-11 00:00

Szkolenia pierwszej pomocy - Fundacja Jednym Śladem i WORD Warszawa

Szkolenia pierwszej pomocy - Fundacja Jednym Śladem i WORD Warszawa

Fundacja Jednym Śladem przy współpracy z warszawskim WORD przygotowała szkolenia z pierwszej pomocy oraz zabezpieczenia miejsca wypadku

Fundacja Jednym Śladem wystartowała w roku 2010, jest złożona z motocyklistów, ale dedykowana wszystkim użytkownikom dróg, w swoich założeniach zakłada propagowanie bezpieczeństwa na drodze. W tym celu przy współpracy z warszawskim WORD, zostały przygotowane szkolenia z pierwszej pomocy oraz zabezpieczenia miejsca wypadku. Zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne poprowadzi kadra doświadczonych Ratowników Medycznych. Szkolenia odbędą się w dniach 22-30. listopada w godzinach 15:00 – 21:00.

W przyszłym roku, Fundacja planuje również zorganizowanie kompleksowych kursów pierwszej pomocy przedmedycznej, skierowanych do motocyklistów i sympatyków tego środka motoryzacji, z których wyłonieni zostaną wolontariusze Motocyklowych Patroli Pomocowych. Ideą jest stworzenie ekip, które w szybki, sprawny i bezpieczny sposób dotrą w miejsce wypadku i do przyjazdu służb ratowniczych, zajmą się organizacją pierwszej pomocy, poinformują odpowiednie jednostki ratownicze oraz zabezpieczą miejsce zdarzenia. Przedsięwzięcie wspiera Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, który zapewni kadrę instruktorów, placówki oraz materiały szkoleniowe.

Andrzej Szklarski, Dyrektor WORD w Warszawie:

„Cieszymy się, że pojawiła się organizacja, która chce wzmocnić swoim działaniem tak ważne dla nas obszary. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę. Mamy nadzieję, że zgłosi się wielu uczestników, bo wspólnie powinniśmy dbać o bezpieczeństwo na polskich drogach. Drastycznie wzrasta wypadkowość spowodowana prędkością kierowców, a wszyscy powinniśmy kierować się zasadą - chcesz żyć, zwolnij!”

Obecnie, w cyklu szkoleń planowanych w dniach 22-30. listopada, udział może wziąć każdy zainteresowany uzyskaniem wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Kurs składa się z 6-godzinnych zajęć teoretycznych i praktycznych w zakresie:

 • rozpoznania i właściwej oceny sytuacji na miejscu zdarzenia drogowego;
 • podjęcia odpowiednich czynności zmierzających do powiadomienia odpowiednich służb ratowniczych i porządkowych;
 • udzielenia pierwszej pomocy przed medycznej;
 • właściwego zabezpieczenia miejsca zdarzenia drogowego.
 • Po ukończeniu kursu każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu oraz wiedzę, nabytą podczas zajęć teoretycznych i praktycznych, jak też będzie mógł legitymować się kartą ‘Potrafię Pomóc’. Koszt 6-godzinnego szkolenia, certyfikatu i karty wynosi 50 zł. Zajęcia odbędą się w siedzibie warszawskiego WORDu, mieszczącej się przy ul. Odlewniczej 8.

  Krzysztof Rzepecki, prezes i założyciel FJS:

  „Rocznie na naszych drogach ginie 4564 osób, a coraz większą część stanowią motocykliści. Celem Fundacji jest uświadomienie zamkniętym w swoich autach kierowcom, że motocyklista jest takim samym użytkownikiem drogi, tyle, że narażonym na większe niebezpieczeństwo. Chcemy ubiegać się o zmiany w kodeksie ruchu drogowego, poszerzać wiedzę społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa na drogach, a przede wszystkim szkolić kierowców z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Prawidłowo przeprowadzona akcja w pierwszych minutach po wypadku może spowodować zwiększenie szans na uratowanie życia. Wsparcie jednej z najważniejszych instytucji motoryzacyjnej jaką jest WORD pokazuje, że wzrasta ogólna świadomość dotycząca istniejącego niebezpieczeństwa na drodze i konieczność wprowadzenia zmian niwelujących rosnącą wypadkowość.”

  Osoby chętne prosimy o nadsyłanie swoich deklaracji udziału w szkoleniu na adres jednymsladem(at)jednymsladem.com.pl lub dzwoniąc pod numer 601 213 697. Zgłoszenie musi zawierać:

 • imię i nazwisko;
 • adres zamieszkania;
 • nr telefonu;
 • kategorię prawa jazdy (w wypadku posiadania);
 • informacje o terminach, w których uczestnik może wziąć udział w szkoleniu (zgodnie z terminami proponowanymi na stronie Fundacji Jednym Śladem).
 • Tagi: prezes, bezpieczeństwo, akcja, motocykl, fiat idea, fso warszawa
  Pochwal się na swojej stronie,
  że czytasz Money.pl
  Czytam Money.pl

  Oferty motoryzacyjne