Money.plMotoryzacjaWiadomościMotocykle

Punkty karne - kolejne zmiany

2009-01-26 00:00

Punkty karne - kolejne zmiany

Punkty karne - kolejne zmiany

Nasi parlamentarzyści szykują nam kolejne zmiany w ustawach dotyczących kierowców. Gazeta Prawna donosi, że kierowca, który uzbiera 24 punkty karne nie straci od razu prawa jazdy, tak jak to było do tej pory. Nowe przepisy będą łagodniejsze. Po złapaniu kompletu oczek kierowca zostanie najpierw wysłany na kurs reedukacyjny. Potem przez pięć lat będzie musiał uważać, aby nie zdobyć ponownie 24 punktów karnych. Jeżeli jednak tak się stanie straci prawo jazdy.    

Gazeta Prawna informuje również, że to nie koniec pomysłów legislacyjnych naszych parlamentarzystów. Do zapisów ustawy ma zostać wprowadzony punkt o okresie próbnym dla młodych kierowców. Na dodatek w ciągu pierwszych dwóch lat posiadania prawa jazdy będą się musieli bardzo pilnować. Jeżeli świeżo upieczony kierowca popełni dwa wykroczenia zostanie skierowany na kurs reedukacyjny i badania psychologiczne. Po trzecim wykroczeniu straci prawo jazdy. Ponadto pojazd, którym będzie jeździć ma zostać oznaczony naklejką z zielonym liściem.

W projekcie ustawy znajdą się również zapisy dotyczące nowych kategorii prawa jazdy motocyklowego. Do egzaminu na kategorię A będzie można przystąpić w wieku 24 lat lub w wieku 20 lat, jeżeli jest się posiadaczem prawa jazdy A2 minimum dwa lata. 

Parlamentarzyści chcą także podnieść jakość szkolenia kierowców. W szkołach jazdy częściej pojawiać się będą inspektorzy oceniający poziom nauczania kursantów. Instruktorzy, co roku, będą uczestniczyć w szkoleniach, które mają podnosić ich umiejętności i metodykę nauczania.

Powraca także pomysł odbywania teoretycznej części kursu na prawo jazdy przez Internet. Resort Infrastruktury podkreśla jednak, że takie szkolenie nie zastąpi normalnego kursu odbywającego się w ośrodku.

Tagi: przepisy, jakość, nowe, audi a2
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne