Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Zobacz, gdzie w Polsce są najdłuższe korki

2011-01-13 14:35

Zobacz, gdzie w Polsce są najdłuższe korki

Zobacz, gdzie w Polsce są najdłuższe korki
Fot. jepoirrier/CC/Flickr
Najmniej czasu w korkach spędzają mieszkańcy Katowic i Łodzi, najwięcej - Warszawy i Wrocławia, wynika z najnowszego raportu Deloitte. Stanie w korkach kosztuje nas 4,2 mld zł rocznie. Wszędzie kierowcy narzekają na złą organizację sygnalizacji świetlnej i brak parkingów.

Deloitte przeprowadziła analizę stania w korkach w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku.

- Pracujący w siedmiu polskich miastach tracili w korkach w 2010 r. średnio 16 mln zł dziennie, co daje kwotę 351 mln zł miesięcznie i ponad 4,2 mld zł rocznie - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceprezes Deloitte Rafał Antczak, prezentując raport Korki w 7 największych miastach Polski.

Jak podkreślił, koszt korków dla gospodarki, z uwzględnieniem podatków nakładanych na paliwa i płaconych do budżetu, zamknął się sumą prawie 3,7 mld zł w 2010 r.

Raport wskazuje, że największą bolączką kierowców jest zła organizacja sygnalizacji świetlnej. W Warszawie zjazd z lewego pasa na ulicy Marynarskiej w Postępu przy zielonym świetle trwa 9 sekund. W stolicy są miejsca, które permanentnie są zakorkowane - powiedział. Z raportu wynika, że takimi miejscami w stolicy są m.in. ul. Grójecka na odcinku od pl. Narutowicza do ronda Zawiszy, ul. Marynarska na trasie Żwirki i Wigury-Postępu, Al. Jerozolimskie na odcinku Al. Jana Pawła II - Towarowa, czy ul. Towarowa od Kasprzaka do Al. Jerozolimskich.

Badanie pokazuje, że w trakcie szczytu porannego między 7.30 do 9.30 w Warszawie do 15 min. jest dłuższy przejazd na 10-km odcinku, gdy w Katowicach jest to do 4 min. Katowice mają niezłą infrastrukturę drogową, są jedynym miastem w Polsce, które mają opracowaną strategię transportową - zauważył Antczak.

W raporcie przedstawiono także wyniki badania mieszkańców pod względem zadowolenia z transportu i jego organizacji. Średnia ocena dotyczących transportu publicznego jest stosunkowo niska i wynosi 3,23 pkt., w 5-stopniowej skali. Oczekiwania mieszkańców Krakowa i Poznania zostały zaspokojone w najwyższym stopniu, najniższe oceny przyznali pasażerowie w Katowicach i Łodzi.

- W Krakowie mieszkańcy uznali, że wprowadzenie bus-pasów znacznie poprawiło transport uliczny, a w Warszawie pogorszyło. Wynika to z tego, że w Krakowie bus-pasy zostały usytuowane na torach tramwajowych - zgodnie z modelem europejskim - a w stolicy wydzielono oddzielny taki pas, kosztem jezdni - powiedział.

Eksperci Deloitte twierdzą, że transport w miastach można usprawnić, bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych. W tym celu należy usprawnić koordynację miejskich spółek transportowych (np. autobusowych i tramwajowych) oraz zwiększyć efektywność wykorzystania taboru. Proponują też ujednolicić znaki drogowe, dopuszczalną prędkość w mieście oraz zwiększyć płynność w sygnalizacji świetlnej.

Czytaj w Money.pl
746 mln zł z mandatów - co roku płacimy więcej
Z roku na rok rośnie liczba mandatów, które wlepiają kierowcom policjanci z drogówki.
Taryfikator mandatów 2011: ile za szybką jazdę?
Jadąc autostradą 160 km/h dostaniesz tylko 50 zł mandatu oraz 1 punkt karny.
Tagi: warszawa, Polska, kraków, koszty, poznań, miasta, wrocław, katowice, raport, korki
Zobacz więcej: Zakorkowanie miast
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zobacz gdzie w Polsce są najdłuższe korki

premier1 / 178.56.88.* / 2011-02-04 15:29
jeżeli chodzi o traffic to ostatnio bardzo fajnym serwisem okazał sie serwis korkowo.pl dane są live . Więc szkoda, ze panowie z deliotte zasugerowali się tylko targeo gdzie dane są nieaktualne, nie mając żadnego porównania

Re: Zobacz gdzie w Polsce są najdłuższe korki

bbart / 91.205.73.* / 2011-01-24 09:32
Znacie jakieś inne oprócz targeo mapy z korkami? Jest na pewno - Emapi.pl. Dodatkową zaletą Emapi
jest to, że ma wytyczanie tras dla komunikacji miejskiej. Coś jak jakdojade.pl i targeo.pl w jednym.
Jest jeszcze korkowo.pl. Ktoś kojarzy jeszcze jakieś inne serwisy z korkami?

Re: Zobacz gdzie w Polsce są najdłuższe korki

Grzybek1978 / 2011-01-13 23:35 / portfel
Najprostszym rozwiązaniem problemu z korkami jest przesiadka na rower.

A co z mniejszymi miastami?

Pilsener / 2011-01-13 18:44 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zapraszam do Olsztyna (175 tys. mieszańców), by dojechać z największego osiedla do centrum na 8 trzeba wyjeżdżać 7.20-7.30 a by przejechać przez centrum na drugi koniec miasta (bo obwodnicy nie ma) potrzeba godziny.
"największą bolączką kierowców jest zła organizacja sygnalizacji świetlnej." - w Olsztynie drogowcy pieczołowicie obstawili niemal wszystkie skrzyżowania światłami (których nikt nie umie ustawić), nie buduje się rond ani nowych dróg, zielone strzałki zostały zdemontowane/wyłączone lub palą się kilka sekund by uzasadnić swój byt - w efekcie trudniej skręcić w prawo niż w lewo! (bo piesi też mają wtedy zielone).
W dodatku Olsztyn nie jest miastem ani tranzytowym ani bogatym (mała liczba samochodów w stosunku do liczby mieszkańców).
Jeździłem po Warszawie, Poznaniu i 3mieście i nie widziałem tam podobnych idiotyzmów.

Jak rozkorkować Warszawę.

wwawwa / 188.146.255.* / 2011-01-13 17:53
Zobaczcie program dla Warszawy na stronie www.lepszapolska.com/warszawa.html. Tam są pomysły co zrobić by sytuację poprawić (przy minimalnych wydatkach)

Re: Deloitte: najdłużej w korkach kierowcy stoją w Warszawie i Wrocławiu

hamulec postępu / 83.27.35.* / 2011-01-13 15:44
A durnie kombinują nad wprowadzeniem opłat za obwodnicę we Wrocławiu.

Oferty motoryzacyjne