Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Zakaz jazdy dla ciężarówek w poniedziałek i wtorek

2011-10-29 09:38

Zakaz jazdy dla ciężarówek w poniedziałek i wtorek

Zakaz jazdy dla ciężarówek w poniedziałek i wtorek
Fot. daimler.com
W poniedziałek i wtorek ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton będą miały zakaz wyjeżdżania na drogi - poinformował rzecznik inspekcji drogowej Alvin Gajadhur. Zmienią się też miejsca, w których ustawione są fotoradary.

Zakaz wyjazdu tych ciężarówek na drogi będzie obowiązywał w poniedziałek od 18 do 22, i przez prawie cały wtorek - od 8 rano do 22. Przewoźnikom, którzy złamią zakaz, grozi kara tysiąca złotych. Ponadto ciężarówka będzie musiała zjechać na parking i zostać tam do końca obowiązywania zakazu.

Zakaz nie dotyczy autobusów, a także m.in. pojazdów uczestniczących w akcjach ratowniczych, usuwaniu awarii, pracujących przy budowie dróg i mostów, przeznaczonych do przewozu: żywych zwierząt, do prasy, artykułów szybko psujących się, lekarstw, środków medycznych itp.

Rzecznik zapowiedział, że w całym kraju inspektorzy transportu drogowego będą sprawdzać, czy zakaz nie jest łamany. Jednocześnie zaapelował do kierowców ciężarówek, których nie dotyczy zakaz o ostrożną jazdę. - Pamiętajmy, że na drogach będzie wzmożony ruch, gdyż wielu kierowców będzie jechać na groby swoich bliskich, a później z nich wracać - zaznaczył.

Zarówno kierowcy ciężarówek, jak i samochodów osobowych muszą pamiętać o fotoradarach pracujących 24 godziny na dobę. Około 70 takich urządzeń, którymi dysponuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, będzie rozmieszczonych na najbardziej niebezpiecznych drogach.

- Chodzi o drogi, na których rok temu w okresie Wszystkich Świętych najczęściej dochodziło do tragicznych wypadków - powiedział Alvin Gajadhur. Dodał, że będą to m.in. miejsca na drogach krajowych łączących największe miasta, np. nr 1 Gdańsk-Cieszyn, nr 5 Trójmiasto-Wrocław, nr 7 Gdańsk-Warszawa, czy nr 8 z Wrocławia do Białegostoku.

Inspekcja drogowa zapowiada także, że na drogi wyjadą także nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory - będą one rejestrowały naruszenia przepisów ruchu drogowego popełniane przez kierowców ciężarówek, autokarów i busów.

O transporcie ciężarowym czytaj w Money.pl
Polska skazana przez Trybunał w Strasburgu
Chodzi o nie uznawanie przez nasze urzędu unijnej homologacji na samochody i autobusy.
Zaskakująca decyzja Rosjan w sprawie tirów
Ministerstwo Infrastruktury: Od dzisiaj mamy tyle zezwoleń na przewozy, ile nigdy w historii.
Ciężarówki za przejazd autostradą od 20 do 53 gr za km
Od początku lipca ma ruszyć elektroniczny system poboru opłat
Tagi: kara, ciężarówki, postój, zakaz jazdy
Zobacz więcej: Polskie drogi
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne