Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Wyrok ws. korupcji przy budowie autostrad

2010-10-25 20:20

Wyrok ws. korupcji przy budowie autostrad

Wyrok ws. korupcji przy budowie autostrad
Fot. Baxternator/iStockphoto
Na kary od 2,5 roku do 5 lat i 8 miesięcy więzienia skazał w poniedziałek poznański sąd rejonowy pięć osób oskarżonych o korupcję przy budowie dróg i autostrad A1 i A2.

Sprawa dotyczy prac archeologicznych towarzyszących tym budowom. Urzędnicy, którzy decydowali o wyborze wykonawcy prac archeologicznych na terenie budowy, brali łapówki i domagali się korzyści majątkowych od instytucji naukowych, które dostawały zlecenia na te prace.

Na najwyższą karę, 5 lat i 8 miesięcy więzienia i karę grzywny sąd skazał Marka G. - b. dyrektora Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego w Warszawie a wcześniej pracownika Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sąd uznał, że przyjął on łapówki o łącznej wartości ponad 900 tys. zł.

Tomasz Z. - b. naczelnik wydziału ds. środowiska Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wcześniej pracownik Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad przyjął nie mniej niż 380 tys. zł. Został skazany na karę 4,5 roku więzienia i karę grzywny.

Na taką samą karę więzienia sąd skazał Rafała M. Miał on - m.in. jako zastępca dyrektora Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego - przyjąć łapówki w łącznej wartości co najmniej 260 tys. zł.

Wśród skazanych są też Marek C. - były dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, oraz były kierownik zespołu badawczego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu - Lech Cz., którzy mieli wręczać łapówki urzędnikom. Sąd skazał ich odpowiednio 3 i 2,5 roku więzienia.

Jak ustalili śledczy, proceder korupcyjny polegał na wykorzystywaniu przepisów obowiązujących w latach 1998-2005 przy inwestycjach finansowanych przez GDDKiA. Przepisy te pozwalały urzędnikom decydować o wyborze wykonawcy, kontroli i odbiorze prac.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyli szefowie archeologicznych zespołów badawczych, którzy zbuntowali się przeciw coraz większym żądaniom urzędników.

Wyrok nie jest prawomocny, reprezentujący skazanych nie wykluczają apelacji.

 

(PAP) rpo/ abr/ mow/
Tagi: wyrok, inwestycje, warszawa, sąd, praca, korupcja, budowa, korupcja przy budowie autostrady
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl