Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Więcej metra w Warszawie

2010-09-13 19:41

Więcej metra w Warszawie

Więcej metra w Warszawie
Fot. Kiclaw/stock.xchng
We wtorek w urzędzie dzielnicy Śródmieście zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę szybu startowego stacji Powiśle - poinformował wydział prasowy warszawskiego urzędu miejskiego.

Stacja metra Powiśle zostanie zlokalizowana w ciągu ulicy Tamka, niedaleko skrzyżowania z Wybrzeżem Kościuszkowskim, prostopadle do brzegu Wisły, na wysokości pomnika Syrenki.

Strop stacji będzie się znajdować 8,21 metra ponad poziomem "0" Wisły, a tory przebiegną 15 metrów poniżej tego poziomu. Stacja będzie mieć długość 142 metrów. Budowany szyb startowy jest konieczny do montażu tarczy, która wydrąży tunel metra pod Wisłą i dalej do stacji Wileńska.

Prace przy budowie drugiej linii metra ruszyły w sobotę. Inaczej niż w przypadku pierwszej linii, tym razem wszystkie stacje mają być budowane jednocześnie, a nie jedna po drugiej. Zgodnie z planem centralny odcinek drugiej linii podziemnej kolei ma mieć 6,3 km i być gotowy w 2013 roku.

Na odcinku łączącym Wolę z Pragą zaprojektowano siedem stacji: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat, Powiśle, Stadion i Dworzec Wileński. Budowa ruszy od Ronda Daszyńskiego i stacji Powiśle. To największa inwestycja samorządowa w Polsce - jej koszt oceniono na ponad 4,1 mld zł.

 

(PAP) brw/ itm/ jbr/
Tagi: infrastruktura, bezpieczeństwo, auto, korki, moto
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl