Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Ustawa o drogach publicznych znowelizowana

2012-07-27 10:59

Ustawa o drogach publicznych znowelizowana

Ustawa o drogach publicznych znowelizowana
Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Sejm znowelizował w piątek ustawę o drogach publicznych. Nowela wprowadza do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 310 posłów, jeden był przeciw, a 130 wstrzymało się od głosu.

ITS to w uproszczeniu wykorzystanie np. technologii telekomunikacyjnych czy informatycznych do zwiększania bezpieczeństwa uczestników ruchu, efektywności systemu transportowego oraz ochrony środowiska.

W Polsce rozwiązania ITS nie są rozpowszechnione. Tego typu projekty są uruchamiane głównie z inicjatywy samorządów w niektórych miastach wojewódzkich i wspierają miejski transport drogowy oraz szynowy. Na niektórych odcinkach dróg zainstalowano zestawy do monitorowania ruchu i warunków meteorologicznych.

Poza zapewnieniem zgodności naszych przepisów z prawem Unii Europejskiej, nowela nie wprowadza innych rozwiązań. W nowelizacji rozszerzono zawartą w ustawie o drogach terminologię o terminy dotyczące inteligentnych systemów transportowych.

Przepisy dyrektywy w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych skierowane są głównie do Komisji Europejskiej, na którą nałożono obowiązek opracowania specyfikacji dotyczących inteligentnych systemów transportowych. Ma na to czas do 27 lutego 2013 r. Jednocześnie państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić, by wydane w przyszłości przez KE specyfikacje były stosowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec z budową autostrad. Bo już po Euro?
Wydatki na budowę nowych tras spadną w 2013 roku o połowę. GDDKiA planuje tylko siedem inwestycji.
Nie wiedzą, jak remontować. By nie płacić kary
Spółka zarządzająca odcinkiem autostrady A4 nie wie, jak remontować drogi, by nie narazić się na kary.
Tagi: prawo, drogi, transport, its
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne