Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

To ostatni odcinek ministra infrastruktury

2011-10-14 20:13

To ostatni odcinek ministra infrastruktury

1 / 2
To ostatni odcinek ministra infrastruktury
Fot. kprm.gov.pl
62-kilometrowy odciek autostrady A1 z Nowych Marz koło Grudziądza do Czerniewic koło Torunia został dziś wieczorem oddany do użytku. Uczestniczący w otwarciu A1 minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że to ostatni otwierany przez niego odcinek autostrady.

Tym samym w nieco ponad godzinę można z grodu Mikołaja Kopernika dotrzeć do Gdańska. Trasa jest przedłużeniem odcinka A1 z Rusocina k. Pruszcza Gdańskiego do Nowych Marz, który jest czynny od trzech lat. Przez pierwsze 90 dni przejazd nowo wybudowaną częścią autostrady będzie bezpłatny.

Uczestniczący w uroczystości otwarcia odcinka A1 z Nowych Marz do Czerniewic minister infrastruktury Cezary Grabarczyk powiedział, że po raz ostatni otwiera autostradę, ale czyni to z dużą satysfakcją. - To jest sztafeta, ktoś przygotowuje, ktoś buduje, ktoś otwiera - dodał.

- Spełniło się marzenie wielu z nas. Dwa wspaniałe miasta, Gdańsk i Toruń, zostały połączone nitką autostrady. Heweliusz i Kopernik, wielcy polscy wizjonerzy, byliby zapewne dumni, patrząc na korytarz drogi łączącej ich rodzinne miasta. Oddanie do eksploatacji drugiego etapu, prowadzonej przez nas inwestycji zakończyło ostatecznie realizację koncesyjnego odcinka autostrady A1 - powiedział na uroczystości Torbjorn Nohrstedt, prezes spółki Gdańsk Transport Company, będącej koncesjonariuszem.

W ramach drugiego etapu budowy autostrady z Gdańska do Torunia wybudowano nowy pas autostrady od węzła Nowe Marzy do węzła Lubicz długości 51,72 km i przeprawę przez Wisłę w okolicach Grudziądza, a także modernizację częściowo zrealizowanego odcinka od węzła Lubicz do Czerniewic długości 10,70 km wraz z dokończeniem budowy mostów przez Drwęcę oraz Wisłę koło Torunia.

Realizacja drugiego etapu autostrady A1 trwała 27 miesięcy. Przez trzy kolejne sezony budowlane w szczytowych momentach prac na budowie przebywało nawet 4,5 tys. osób, w tym 1,1 tys. zatrudnionych bezpośrednio przez generalnego wykonawcę konsorcjum Skanska-NDI.

Zgodnie z projektem, wybudowano pięć nowych węzłów autostradowych, w tym zlokalizowany na trasie pierwszego etapu i oddany do ruchu w lutym tego roku węzeł Warlubie. Na nowo otwartym odcinku pomiędzy Nowymi Marzami a Czerniewicami, funkcjonować będą jedynie dwa nowe węzły w Lisewie i Lubiczu. Pozostałe dwa - węzeł Grudziądz i węzeł Turzno zostaną uruchomione w przyszłym roku, po wybudowaniu lokalnych połączeń do zjazdów autostradowych.

Na trasie nowego odcinka A1 na kierowców czekają miejsca obsługi podróżnych Malankowo, Drzonowo, Nowy Dwór i Nowa Wieś. W Malankowie wkrótce zostanie otwarta stacja paliw.

Na drugiej stronie czytaj, dlaczego to jedyny taki projekt w Polsce

Tagi: autostrada, drogi, transport, grabarczyk, cezary grabarczyk, a1
Zobacz więcej: autostrady w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: To ostatni odcinek ministra infrastruktury

mmx / 2011-10-14 21:54 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
- Spełniło się marzenie wielu z nas. Dwa wspaniałe miasta, Gdańsk i Toruń, zostały połączone nitką autostrady. Heweliusz i Kopernik, wielcy polscy wizjonerzy, byliby zapewne dumni, patrząc na korytarz drogi łączącej ich rodzinne miasta.

A jakże to w istocie wspaniełe - Gdańsk i Toruń wreszcie razem !!!!!!
b(rz)ydgoszcz sucks
 
mmx / 2011-10-14 21:56 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
GDDKiA delegatura powinna być PRZENIESIONA z bydgoszczy do Torunia !!!!!
to oczywiste !!!

Oferty motoryzacyjne