Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy

2010-06-25 14:58

Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy

Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz
Samochody osobowe do 3,5 tony oraz motocykle mają być zwolnione z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad, finansowanych z budżetu państwa, a przebiegających w pobliżu miast - powiedział w piątek dziennikarzom minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Ponieważ wszyscy wiedzą, że autostrady powstają, przetoczyła się dyskusja, czy obwodnice autostradowe mają być płatne, czy mogą być zwolnione od opłat. Prowadziliśmy w resorcie infrastruktury analizy. Zwolnimy kierowców pojazdów osobowych od płatności za przejazd autostradowymi obwodnicami aglomeracji - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Grabarczyk.


Jak dodał, ministerstwo infrastruktury przesłało do Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

Oznacza to, że zwolnione z pobierania opłat będą odcinki autostrady A1, A2, A4 i A8.

Dotyczy to takich aglomeracji, jak wrocławska, śląska, krakowska, tarnowska, rzeszowska, częstochowska i łódzka - wyjaśnił minister infrastruktury.

Bezpłatnie będzie można przejechać autostradą A1 na odcinkach: węzeł Stryków - węzeł Romanów (w okolicach Łodzi), węzeł Lgota - węzeł Zawodzie (w okolicach Częstochowy), węzeł Bytom - węzeł Gliwice (w okolicach aglomeracji katowickiej); A2 na odcinkach: węzeł Stryków I - węzeł Stryków II (w okolicach Łodzi), węzeł Pruszków - węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy); A4 na odcinkach: węzeł Nowa Wieś Wrocławska - węzeł Bielany Wrocławskie (w okolicach Wrocławia), węzeł Sośnica - węzeł Murckowska (w okolicach aglomeracji katowickiej) węzeł Balice I - węzeł Łagiewniki (w okolicach Krakowa), węzeł Wierzchosławice - węzeł Krzyż (w okolicach Tarnowa), węzeł Rzeszów Zachodni - węzeł Rzeszów Wschodni (w okolicach Rzeszowa); A8 na odcinku węzeł Pawłowice - węzeł Nowa Wieś Wrocławska(w okolicach Wrocławia).

Sądzę, że to dobra wiadomość dla kierowców i dla budowniczych autostrad. Więcej ruchu na autostradach, to także większe bezpieczeństwo w miastach - zauważył Grabarczyk.

Wcześniej Grabarczyk na I Kongresie Innowacyjnej Gospodarki powiedział, że w przyszłym tygodniu resort podpisze kolejne umowy na budowę dróg i autostrad, a 9 lipca ostatnie umowy na odcinki autostrady A1 pomiędzy Łodzią i Toruniem. W środę rozpoczęliśmy budowę drugiego co do wielkości węzła autostradowego w Polsce - pod Strykowem. W lipcu rozpocznie się budowa tego odcinka do Torunia. We wrześniu zaczniemy budować autostradę między Łodzią i Warszawą - wyliczał.

Jak przypomniał, w ciągu niespełna trzech lat resort podpisał umowy, które pozwolą na wybudowanie 1410 km autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Powiedział, że resort wprowadza też elektroniczny system poboru opłat. "Chcemy wprowadzić elektroniczne myto już w przyszłym roku. Trwa w tej chwili drugi etap postępowania przetargowego. Robimy to, by w połowie przyszłego roku usprawnić ruch towarowy na polskich autostradach" - podkreślił.

Wśród gości Kongresu, której inicjatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza, są m.in. prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Michał Kleiber, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak i wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.aop/ luo/ je/ jbr/
Tagi: inwestycje, opłaty, motoryzacja, drogi, autostrady, bezpieczeństwo, auto, moto, płatne
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy

szymi00 / 188.33.33.* / 2010-07-06 10:21
Autostrady są budowane aby jeździć bezpiecznie, szybko i tanio (niższe zużycie paliwa). Wprowadzanie opłat (szczególnie niedostosowanych do naszych zarobków) spowoduje, iż kierowcy będą jeździć drogami alternatywnymi na których się zrobi niebezpiecznie. Brak wpływów z opłat spowoduje podniesienie opłat, lub dotowanie ze strony skarbu państwa. Tak więc zapłacimy dwa razy

Re: Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy

Profesor / 2010-07-06 05:59 / Bywalec forum
Takie elity jakie społeczeństwo. Lata zaborów, wojen, okupacji, emigracji pozbawiły ten kraj ludzi twórczych, o otwartych umysłach, inteligentnych, odważnych i ambitnych.

Re: Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy

sceptyk / 2010-06-29 09:28 / Tysiącznik na forum
Złodziejstwo platformerskiego rządu porzekracza wszelkie granice!
Autostrady (a szczególnie obwodnice) budowane są z pieniędzy PODATNIKÓW (polskich i jewropejskich).
Jakim prawem zatem rząd zamierza pobierać PO RAZ DRUGI opłaty za jazdę po tych autostradach????

A tak przy okazji standard dróg budowanych przez spółkę Autostrada Wielkopolska SA (niby prywatna firma, ale mająca 100% gwarancji skarbu państwa, więc ryDZyko ŻADNE!) jest na poziomie polnej drogi.
Odcinek Poznań Nowy Tomyśl - remont generalny po 2 latach używania; Poznań-Września remonty po 3 latach; Września-Konin całkowita wymiana nawierzchni po 3 latach.
Nie dziwota, że lobby związane z właścicielami tej spółki podnosi opłaty do absurdalnego poziomu. Droższe są już tylko autostrady francuskie, ale za to są o znacznie wyższym standardzie.

Re: Przejazd niektórymi autostradowymi obwodnicami może być darmowy

Robert Polakowski / 81.210.53.* / 2010-06-28 10:58
Niech robią płatne autostrady to na pewno przestanę nimi jeździć. Kalkulacja jest prosta: jeśli mam zapłacić za przejazd 200km autostrady ok.60zł ( w dwie strony 120) to wolę jechać "starą" trasą. Dojdzie do tego, że autostradami będą tylko TIR'y jeździły z winietami.
A można zrobić tak jak w np. w Niemczech: za autostradę płacą tylko TIR'y.
 
m-53 / 83.6.40.* / 2010-06-29 21:39

węzeł Pruszków - węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy)


posiusiałem się ze szczęścia. Konotopa - Pruszków to jakieś 4 km.