Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?

2012-06-14 06:59

Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?

Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?
Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Podpisy pod internetową petycją do premiera o likwidację bramek poboru opłat na gliwickim odcinku autostrady A4 zbierają mieszkańcy Gliwic. Argumentują, że bramki na bezpłatnym odcinku m.in. korkują autostradę. Z założeniami akcji zgadza się gliwicki samorząd.

Informacja o petycji znalazła się w aktualnym Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Do środowego popołudnia podpisało się pod nią ponad 730 osób - głównie mieszkańców Gliwic oraz okolicznych miast.

Tekst petycji wzywa premiera i rząd RP do wydania rozporządzenia likwidującego punkty poboru opłat na gliwickim odcinku autostrady A4 - między węzłami Gliwice-Sośnica i Gliwice-Kleszczów. To odcinek będący autostradową obwodnicą miasta.

W ostatnich dniach maja, tuż przed wprowadzeniem opłat za przejazd A4 między Gliwicami a Wrocławiem, odcinek ten - rozporządzeniem ministra transportu - zwolniono z opłat w ruchu lokalnym.

Oznacza to, że kierowcy poruszający się między Sośnicą a Kleszczowem przejeżdżają przez bramki poboru opłat, pobierają najpierw bilety wjazdu na autostradę, a potem oddają je, nie płacąc za przejazd. W pierwszych dniach czerwca przy bramkach poboru opłat - przede wszystkim w ciągu autostrady pod Gliwicami (w Żernicy) oraz Wrocławiem (w Karwianach) - tworzyły się długie korki.

Obecne usytuowanie w/w punktów (poboru opłat - PAP) nie ma racjonalnego uzasadnienia, tworzy natomiast korki na autostradzie i generuje dodatkowy ruch samochodowy w centrum miasta. () Racjonalnym jest, aby na odcinku A-4 Katowice - Kleszczów punkt poboru opłat umiejscowiony był tylko na węźle w Kleszczowie - napisano w treści petycji.

W informacji zawartej w środowym biuletynie gliwickiego magistratu zaakcentowano, że władze Gliwic już przed laty sprzeciwiały się budowie punktów poboru opłat na terenie miasta. Już w 1996 r. przedstawiły analizę komunikacyjną, wykazując, że stację poboru opłat na A4 należy zlokalizować za węzłem Gliwice-Kleszczów.

Obiecywano, że argumenty zostaną wzięte pod uwagę, ale tak się nie stało. Sukcesem zakończyła się natomiast trwająca kilkanaście lat walka o bezpłatny przejazd dla mieszkańców. Teraz w ruchu lokalnym jazda jest darmowa, ale wymaga zatrzymania się na bramkach w celu pobrania tzw. biletu zerowego i okazania go inkasentowi - przypomnieli miejscy urzędnicy.

Autorem petycji jest były gliwicki radny, wykładowca Politechniki Śląskiej prof. Marek Berezowski, znany m.in. ze swych inicjatyw dotyczących organizacji ruchu drogowego w mieście.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni będą mogli taranować bramki na A4
Wicewojewoda opolski wydał zgodę na taranowanie przez służby ratownicze bramek na autostradzie A4.
Będą ułatwienia na płatnej autostradzie
Będą ułatwienia na płatnej autostradzie
Tagi: opłaty, autostrada, a4, bramki
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?

kierowca / 178.37.63.* / 2012-06-21 01:20
Adres petycji:
http://proca.pl/pokaz/6346/petycja_do_rzadu_rp_w_sprawie_likwidacji_punktow_poboru_oplat_na_gliwickim_odcinku_autostrady_a-4

Re: Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?

Ob-Server / 95.49.16.* / 2012-06-15 21:23
Jakie było moje zdziwienie gdy jadąc z Torunia w kierunku Bydgoszczy na obwodnicy Torunia zmuszony byłem do zapłacenia za przejazd odcinkiem autostrady A1 i mostem przez Wisłę, tym samym który istniał w tym miejscu długo przed uruchomieniem A4 z Torunia do Nowych Marzy! Ponadto, jak to jest ogólnie przyjęte w cywilizowanym Świecie, równolegle do autostrady powinna znajdować się droga alternatywna a wygląda to w przypadku Torunia, że Spółka GTC "zajumała" nam most na Wiśle k/Torunia i znaczny odcinek drogi od "jedynki" Łódź - Gdańsk do Lubicza!????? Teraz za to co było wybudowane z funduszy państwowych (czytaj: naszych podatków) trzeba płacić każdorazowo za auto osobowe 2 ZŁOTE!!!!! Może mi ktoś to wytłumaczyć? Tak samo A2 z Konina do Wrześni przebiega po trasie dawnej autostrady wybudowanej z naszych podatków a następnie oddana we władanie panu Kulczykowi!

Re: Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?

kierowca / 77.254.171.* / 2012-06-14 16:37
Podpisz petycję. Wpisz w googlach: Petycja do Rządu RP w sprawie likwidacji punktów

Re: Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?

Bernard+ / 188.117.142.* / 2012-06-14 16:05
Upór z jakim warszawscy urzędasi dążą do pogorszenia warunków życia na Śląsku zasługuje na dużego wyborczego kopa w dupę, który tą ekipę powinien skutecznie odpędzić od publicznej kasy i decydowania o ważnych dla poziomu życia Mieszkanców Regionu Sląskiego sprawach. Koszty budowy bramek oraz koszty ich utrzymywania oraz koszty poboru i zwalniania z opłat co kilka kilometów są tak wysokie, że nie zwrócą się nawet w ciągu 50 lat. A dodatkowo nadmierna gęstość postawionych bramek blokuje płynność ruchu na autostradzie i zatyka drogi dojazdowe do autostrady.

Re: Opłaty na A4 będą pobierane w innym miejscu?

mariano sycyliano / 82.177.11.* / 2012-06-14 09:19
Link do petycji:
http://proca.pl/pokaz/6346/petycja_do_rzadu_rp_w_sprawie_likwidacji_punktow_poboru_oplat_na_gliwickim_odcinku_autostrady_a-4

Oferty motoryzacyjne