Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Kolejny długi weekend z tragicznym bilansem

2012-01-10 17:28

Kolejny długi weekend z tragicznym bilansem

Kolejny długi weekend z tragicznym bilansem
Fot. Bartek Chochołowski

Za nami kolejny długi weekend, niestety tym razem statystyki znów są bezlitosne. W 307 wypadkach zginęło 30 osób, a 394 zostało rannych. Niestety niezwykle wstydliwa jest również statystyka dotycząca pijanych kierowców aż 1082 nietrzeźwe osoby bez wyobraźni i odpowiedzialności zasiadły za kierownicą.

Zdaniem policji było tragiczniej niż w zeszłym roku mimo tego, iż w 2011 weekend związany ze świętem Trzech Króli trwał aż pięć dni. Zeszłoroczna statystyka jest nieco lepsza, o ile można użyć takich słów opisując 224 wypadki, w których śmierć poniosło 18 osób, a 281 zostało rannych.

Rzecz jasna tegoroczne statystyki wiążą się z o wiele lepszą pogodą, która skłania do szybszej, bardziej agresywnej jazdy. Dobra pogoda usypia również naszą czujność, przestajemy uważać, tracimy koncentrację.

Paradoksalnie gorsza pogoda, śnieg, mróz czy chociażby deszcz mógłby zmniejszyć liczbę wypadków.

 

Śledząc policyjne statystyki wyraźnie widać, że najtragiczniejszym dniem był czwartek. To właśnie wtedy wiele osób decydowało się na weekendowy wyjazd zostawiając w domu nie tylko swoje problemy, ale i zdrowy rozsądek. W tym dniu doszło do aż 102 wypadków, w których śmierć poniosło 10 osób, a aż 135 zostało rannych. Dzień powrotów, który wypadł na niedzielę również był tragiczny - 70 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 80 odniosło obrażenia.

 

Musimy niestety wspomnieć o największym problemie, czyli pijanych kierowcach. Mimo wielu kampanii informacyjnych, restrykcji, wysokich kar, nadal wielu kierowców decyduje się na jazdę po spożyciu alkoholu. Niestety statystyki pompowane są w czasie długich weekendów, podczas których rekordowe ilości kierowców wsiada za kierownicę po pijaku. Ciężko w jakikolwiek sposób to usprawiedliwiać i komentować. Kierowca, który kieruje pojazdem będąc pod wpływem alkoholu nie ma za grosz wyobraźni. Potęguje to fakt, że zazwyczaj taki kierowca ryzykuje życie nie tylko swoje, ale również swoich najbliższych i innych użytkowników dróg. Na szczęście w większości przypadków dla takich osobników policja nie ma litości.
Tagi: policja, wypadek, kierowca, deszcz, droga
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne