Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

GDDKiA uzyska odszkodowanie za A2? [DŹWIĘK]

2011-06-06 09:20

GDDKiA uzyska odszkodowanie za A2?

GDDKiA uzyska odszkodowanie za A2?
Fot. Baxternator/iStockphoto

Odcinek autostrady A2 z Łodzi do Warszawy będzie ukończony przed EURO 2012- zapewnił wiceszef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski. Główny wykonawca robót - chińskie konsorcjum COVEC - w ubiegłym tygodniu poinformowało, że chce zrezygnować z budowy odcinków autostrady A2, ale poprosiło jednocześnie o rozmowy.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Andrzej Maciejewski powiedział, że strona polska może uzyskać odszkodowanie, gdyby Chińczycy odstąpili od kontraktu na budowę.

- Chińczycy przesłali nam w piątek taki dokument, który w odpowiedzi na nasze ultimatum, wskazuje, że mają zamiar zrezygnowania z budowy - stwierdził Andrzej Maciejewski.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA MACIEJEWSKIEGO:

Wiceszef GDDKiA wyjaśnił, że w przypadku rezygnacji chińskiego konsorcjum z budowy autostrady Polska ma prawo do odszkodowania w wysokości 740 milionów złotych. Zwrócił też uwagę, że jeśli chińskie firmy nie dokończą budowy, zgodnie z prawem zapłacą karę 130 milionów złotych.

- My weszliśmy już w ubiegłym tygodniu w kontakt z bankami. Mamy potwierdzenie współpracy przy uzyskiwaniu kary za niedokończenie umowy i odstąpienie od kontraktu - dodał.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA MACIEJEWSKIEGO:

Problem w tym, że jak pisze Dziennik Gazeta Prawna - COVEC nie ma żadnego majątku w Polsce, a jej gwarancje bankowe opiewają na zaledwie 130 milionów złotych. Chińska firma jest zarejestrowana od 2007 roku jako zagraniczny oddział spółki China Overseas Engineering Group z siedzibą w Pekinie. Z analizy danych finansowych spółki za rok 2009 wynika, że radzi sobie ona słabo. Jej ocena wiarygodności finansowej jest poniżej średniej dla całej branży budowlanej w Chinach. Cały roczny obrót firmy matki wynosi około 4 miliardów juanów, czyli poniżej 2 miliardów złotych. To niewiele więcej, niż wynosi wartość dwóch odcinków A-2, które Chińczycy zobowiązali się wybudować za 1,3 miliarda złotych.

Spotkanie z chińską firmą COVEC ma się odbyć w tym tygodniu. Konsorcjum ma na nim przedstawić propozycje rozwiązania kłopotów, które ma na budowie A2.

Czytaj w Money.pl
Płaskoń: Chińska draka z Polską w parze
Za wykrycie skandalu na budowie Stadionu Narodowego trzeba podziękować Bogu.
Chińczycy rezygnują z budowy autostrady A2
Konsorcjum COVEC, które miało zbudować odcinek autostrady A2, między Strykowem a Konotopą zamierza zrezygnować. Jeśli zerwie kontrakt - GDDKiA będzie żądać 741 mln zł odszkodowania.
Zablokowali drogę. Chcą pieniędzy za A2
Podwykonawcy, budujący autostradę A2 na odcinku Stryków-Konotopa, twierdzą, że nie maja nawet paliwa, by dojechać na plac budowy.
(IAR), (BW)
Tagi: odszkodowanie, gddkia, chińczycy, covec, niedkończona budowa
Zobacz więcej: Budowa autostrady A2
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: GDDKiA uzyska odszkodowanie za A2?

konserwa / 2011-06-06 12:21 / Tysiącznik na forum
Kto do k... nędzy podpisuje umowę z firmą krzak?? Mówimy Chińczycy to Chińczycy tamto, ale ktoś był odpowiedzialny za rozpisanie konkursu, za dobranie oferentów, wreszcie za rozstrzygniecie przetargu. Ktoś jest odpowiedzialny za sprawdzenie startujących oferentów. Jeśli prawda to, że nikt tego nie sprawdzał to uchowaj nas Boże od takich specjalistów w ministerstwie infrastruktury, może następne kwiaty dla nomen omen Grabarczyka.

Re: GDDKiA uzyska odszkodowanie za A2?

tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-06-06 10:40
Oczywiście motłoch nie zauważa że nigdzie żaden dziennikarz nie rozmawia z przedstawicielami chińskiego konsorcjum. Prawda jest taka że chińczycy którzy budują solidnie, szybko i tanio są niewygodni dla polskich roboli. No więc polskie firmy budowlane zalobbowały i rząd przestał płacic Chińczykom za robotę. Chińczycy w konsekwencji przestali płacić swoim polskim podwykonawcom. Ale żadne polskie media nie pokażą stanowiska Chińczyków. Pomyslcie DLACZEGO ? Każdy rozsądny człowiek wie że te dwa chińskie odcinki byłyby jedynymi dzobrze zbudowanymi odcinkami dróg w Polsce. Tzw. chińska tandeta to przerszłość, zobaczcie sobie na google maps jak Chińczycy zrobili skrzyżowanie autostrad na środku morza. To nie jest jakaś gówniana droga w Polsce. Jeśli polskim firmom budowlanym uda się pozbyc Chińczyków, znowu będzie sie u nas budowało drogo, powoli i z dziurami po pierwszej zimie czyli jak zwykle.
 
edee / 188.33.29.* / 2011-06-06 11:52

Prawda jest taka że chińczycy
którzy budują solidnie, szybko i tanio są niewygodni dla polskich roboli.

Proszę przestań, co za bzdury. Większej partaniny niż na budowach w Chinach nie znajdziesz nigdzie na świecie. Chińska jakość robót jest identyczna jak jakość chińskich materiałów budowlanych.
Nie chciałbyś mieszkać w chińskim domu czy mieszkaniu, uwierz mi. :)
Nazywasz Polaków złodziejami. No cóż wzorem uczciwości nie jesteśmy, ale nie możemy się równać z Chińczykami dla których honor i prawdomówność są kompletną abstakcją spoza ich kręgu kulturowego.
 
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-06-06 13:40
Widziałem zdjęcia skrzyżowania autostrad na środku chińskiego morza. I to mi wystarcza. Oni potrafią budowac lepiej od nas. Co do ceny to sorry, ale jeśli 1 kilometr metra w Dubaju (pod ziemią) jest tańszy niż 1 kilometr autostrady naziemnej w Polsce to o czym my tu mówimy. Chcesz mieć drogo, z opóźnieniami i dziurami - niech buduja Polacy. polacy budują stadion narodowy, i już w planie jest 10 miesięcy opóżnienia haha powodzenia.
 
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-06-06 10:43
Aha i jeszcze jedno - ciekawe co jest w tym dokumencie co przesłali Chińczycy ? Maciejewski twierdzi że zamiar odstąpienia od budowy. A może jest np. tak - "jeśli wy polskie złodzieje nie zapłacićie nam tego co jesteście nam winni to odstąpimy od budowy" . I co juz inaczej sprawa wygląda prawda ?
 
maxio2000 / 178.73.63.* / 2011-06-06 12:38
jak zaczynala sie afera to mozna bylo wyczytac ze to Chinczykom nie zaplacilo GDDKiA i stad opoznienia w przelewie dla podwykonawcow. Innym razem mozna bylo wyczytac ze GDDKiA cos tam juz zaplacilo, a wiec mozna wnioskowac ze tam sa wieksze kombinacje i to nie koniczenie ze strony Chinczykow, skandal jak zawsze.

Re: GDDKiA uzyska odszkodowanie za A2?

Gomis / 83.5.107.* / 2011-06-06 10:28
Niech płacą teraz płacą odszkodowanie... tyle tej chińskiej tandety jest na rynku, a autostrada jest jedną z nich ... Europa musi się w końcu zabrać ten chiński syf, którym nas raczy Państwo Środka ;

Re: GDDKiA uzyska odszkodowanie za A2?

arch / 2011-06-06 09:52 / Tysiącznik na forum
a komunikacji autostrady A2 z Łodzi do Warszawy
jak nie było tak nie ma .
 
Natter / 2011-06-06 11:57 / Tysiącznik na forum
Nic nie uzyska .Ta firma to jakaś fatamorgana a nie konsorcjum.Zostaliśmy wpuszczeni w maliny i będzie z tego większa afera.Szkoda tylko naszych podwykonawców włożyli swoje pieniądze i zapewne ich nie zobaczą.Pytanie gdzie były nasze służby specjalne które powinny chińcztków dokładie prześwietlić.To są znowu zmanowane miliony a może i miliard.