Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

Autostrada A2. Budowa jest zagrożona

2012-02-15 18:30

Autostrada A2. Budowa jest zagrożona

Autostrada A2. Budowa jest zagrożona
Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister transportu Sławomir Nowak przyznał dzisiaj, że dotrzymanie terminu ukończenia autostrady A2 Stryków - Konotopa jest zagrożone. Zapewnił jednak, że resort ma specjalną pieczę nad tym projektem i w miarę możliwości prawnych będzie pomagał wykonawcy.

Chodzi o odcinek C autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Odcinek buduje konsorcjum firm Boegl&Krysl i Dolnośląskie Surowce Skalne. DSS ma kłopoty z płatnościami wobec podwykonawców, więc w połowie stycznia bieżącego roku na spotkaniu przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z przedstawicielami konsorcjum ustalono, że prace zostaną przeorganizowane, a część prac DSS przejmie Boegl&Krysl. Podwykonawcy, którym DSS zalega z wypłatami grożą, że złożą wniosek o upadłość spółki.

Dzisiaj Nowak poinformował, że przedstawiciele GDDKiA i konsorcjum znów się spotkali. - Dziś odbywa się specjalne spotkanie z wykonawcami w siedzibie GDDKiA. Wnioski o upadłość, które się pojawiają, mają związek z pewnymi kłopotami firmy DSS z regulowaniem swoich należności w stosunku do podwykonawców - powiedział dziennikarzom Nowak. Ten kontrakt jest zagrożony oczywiście od samego początku, ale mamy nad nim szczególną pieczę i kontrolę - zaznaczył minister.

Nowak zapewnił, że resort transportu monitoruje tę sprawę. - W miarę możliwości pomagamy, wszystko oczywiście w granicach prawa. Będziemy ratowali i ratujemy ten projekt. Proszę też mieć świadomość tego, że bardzo często na rynku jest duży szum informacyjny wokół tych rzeczy. Jest też gigantyczna konkurencja. Wielu ludziom i podmiotom może po prostu zależeć na utrudnianiu życia różnym innym podmiotom na tym rynku - powiedział Nowak.

Jak poinformowała w sobotę po południu rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken, na spotkaniu kierownictwa Dyrekcji z przedstawicielami konsorcjum Bogl&Krysl i DSS rozmawiano o reorganizacji dostaw materiałów na budowę w okresie zimowym oraz o tym, w jaki sposób zapowiadane przez podwykonawców firmy DSS złożenie wniosków o jej upadłość wpłynie na realizację kontraktu.

- Konsorcjum poinformowało, że wczoraj osiągnęło wymagany dzienny poziom dostaw materiałów na budowę. 20 tys. ton piasku oraz 10 tys. ton kruszyw dziennie to ilość, która pozwala, by budowa po okresie zimowym była prowadzona w pełnej skali i zgodnie z oczekiwaniami. Boegl&Krysl zapewnił, że ma na dostawy materiałów zagwarantowane finansowanie - poinformowała rzeczniczka.

Dodała, że DSS poinformował, że z częścią podwykonawców podpisał już ugody - w związku z tym nie złożą oni wniosków o upadłość spółki. Z częścią podwykonawców DSS prowadzi natomiast negocjacje wartości kontraktów. GDDKiA podpisała z konsorcjum Boegl&Krysl i DSS umowę na dokończenie odcinka C autostrady A2 Stryków-Konotopa po chińskim konsorcjum Covec, z którym drogowcy rozwiązali umowę, gdyż Chińczycy nie płacili podwykonawcom.

Konsorcjum buduje odcinek C o długości 20 km za 756,05 mln zł. Umowa z Covec na ten sam odcinek opiewała na 534,5 mln zł. Zgodnie z planami GDDKiA, roboty na odcinku C zakończą się w październiku 2012 r., czyli już po Euro 2012.

Jednak wykonawcy zostali zobowiązani do tego, aby trasa była przejezdna do maja 2012 roku, czyli przed mistrzostwami. Pod koniec listopada 2011 roku podczas wizyty ministra Nowaka na placu budowy autostrady, przedstawiciele wszystkich wykonawców zapewnili, że droga będzie przejezdna przed mistrzostwami.

Czytaj więcej o budowie autostrad w Polsce w Money.pl
Kłopoty na budowie A2. Nowak spokojny
Nowak: Sprawa spędza sen z powiek GDDKiA jak i ministerstwu transportu, ale nie ulegajmy emocjom.
Ci samorządowcy nie chcą opłat na A4
Władze Gliwic prowadzą akcję sprzeciwu, wobec wprowadzenia opłat na odcinku autostrady, stanowiącej południową obwodnicę miasta.
Ledwo wybudują autostradę, zaraz się rozsypie
Ekstremalne tempo budowy autostrady A2 ze Strykowa do Konotopy może wpłynąć negatywnie na jakość tej drogi.
Tagi: autostrada, budowa autostrad, sławomir nowak, a2
Zobacz więcej: Budowa autostrady A2
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Nowak Go HOME

Nowak Go HOME / 178.213.122.* / 2012-02-15 23:24
Nowak Go HOME

politycy PO nie mają czasu na pilnowanie budów grają w piłkę i tenis

buldorzer / 77.253.132.* / 2012-02-15 21:29
a na budowach spokój byle przelewy płynęły.

Re: Autostrada A2. Budowa jest zagrożona

bsf / 77.253.87.* / 2012-02-15 19:02
Czy Znowu trzeba będzie wysłać synalka w POdróż życia aby zobaczył kolejny MUR?

Oferty motoryzacyjne