Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

A4 - powstał najdłuższy most na Podkarpaciu

2011-08-03 16:13

A4 - powstał najdłuższy most na Podkarpaciu

A4 - powstał najdłuższy most na Podkarpaciu
Fot. Karol Jagoda/CC/Wikipedia
Ponad 500 metrów ma najdłuższy most na Podkarpaciu, którego budowa właśnie się zakończyła. Przeprawa nad rzekami Wisłoką i Mrowlą oraz drogą krajową nr 19, powstała w Nowej Wsi k. Rzeszowa i jest częścią budowanej autostrady A4.

Budowa mostu zaczęła się w marcu 2010 r., a konstrukcje ukończono wcześniej, niż planowano.

Jak poinformowała PAP asystentka prezesa firmy Mosty Gdańsk Dominika Parzuchowska, szacunkowy koszt budowy mostu wyniósł 150 mln zł.

Most oprócz tego, że jest najdłuższą przeprawą na Podkarpaciu, składa się z dziewięciu najdłuższych w Polsce przęseł po ok. 60 metrów każde. To również jedna z największych w kraju budowli, wzniesiona w technologii nasuwania podłużnego. Kolejne odcinki mostu budowane były na miejscu, a następnie nasuwane z jednej strony na wcześniej przygotowane filary. Dzięki temu nie potrzebne było zamykanie ruchu na drodze krajowej nr 19. Konstrukcja zaprojektowana została przez firmę Mosty Gdańsk.

Most jest częścią siedmiokilometrowego odcinka autostrady A4 Rzeszów Centralny - Rzeszów Wschód, który zostanie oddany na jesieni tego roku. Wartość całego odcinka to prawie 440 mln zł.

Autostrada A4 przebiegać ma od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Kraków, Katowice, Tarnów, Rzeszów, do przejścia z Ukrainą w Korczowej. Trasa wyniesie ok. 670 km.

(PAP) huk/ amac/
Tagi: inwestycje, Polska, drogi, bezpieczeństwo, budowa, lato
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl