Money.plMotoryzacjaWiadomościInfrastruktura

8 godzin w aucie dziennie. Mapa korków w stolicy

2010-10-29 12:48

8 godzin w aucie dziennie. Mapa korków w stolicy

8 godzin w aucie dziennie. Mapa korków w stolicy
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz
Średnio osiem godzin tygodniowo, czyli 17 dni w roku spędzają w samochodzie warszawiacy, którzy pięć dni w tygodniu dojeżdżają do pracy samochodem. Najdłużej trwa podróż z Wawra - blisko 1,5 godziny.

Badanie przeprowadzono we wrześniu w ramach kampanii Żyj bez korków, zorganizowanej przez jednego z deweloperów. Na 45 skrzyżowaniach w Warszawie ankietowano 387 kierowców - 205 mężczyzn i 182 kobiety.

Wykazało ono, że z najdłuższym dojazdem do pracy muszą liczyć się kierowcy podróżujący z dzielnic: Wawer (średnio to 1 godzina i 25 minut), Ursus (1 godzina i 15 minut), Rembertów (1 godzina i 13 minut) oraz Białołęka (1 godzina i 4 minuty). W przypadku Wawra czas dojazdu okazał się o około 10 minut dłuższy niż z obrzeży miasta.

Wypadki kosztują 30 mld zł. Polska w ogonie UE

W nieco lepszej sytuacji są kierowcy dojeżdżający z dzielnic położonych bliżej centrum. Podróż do miejsca pracy z Mokotowa, Żoliborza i Śródmieścia zajmuje im około 40 minut.

Jadący z Woli, Pragi-Północ, Ochoty i Ursynowa muszą poświęcić na to prawie 50 minut, a z Targówka, Bemowa, Włoch, Pragi Południe, Bielan i Wesołej - od 50 do 60 minut.

Z badania wynika też, że warszawscy kierowcy w większości podróżują w pojedynkę - w 85 proc. samochodów jechał tylko kierowca. Dwie osoby jechały tylko w 12 proc. samochodów; auta w których były trzy lub cztery osoby stanowiły pojedyncze przypadki.

Dodatkowo, przeprowadzono eksperyment, który miał pokazać, jakim środkiem lokomocji można najszybciej dojechać z położonej na prawym brzegu Wisły, wciąż rozbudowującej się dzielnicy Białołęka, do centrum - pod Pałac Kultury i Nauki.

Kierowców zapytano, czy w najbliższym czasie spodziewają się poprawy warunków na stołecznych drogach. Ponad połowa (51 proc.) powiedziała, że nie, jednak prawie tyle samo (49 proc.) wyraziło taką nadzieję.

Samochodem trasę tę pokonał pilot rajdowy Maciej Wisławski, motocyklem - II wicemistrz Polski w wyścigach motocyklowych Mateusz Korobacz, a rowerem - kolarz, olimpijczyk Jacek Bodyk. Wszyscy wyruszyli o godz. 8.10 spod urzędu dzielnicy.

Najszybszy był rowerzysta - podróż zajęła mu niespełna 33 minuty. Dojazd samochodem i motocyklem trwał równie długo - blisko 37 minut. Dla porównania, podróż komunikacją miejską - autobusem i metrem - zajął ponad godzinę i 9 minut.

Podobny eksperyment przeprowadzono na krótszym odcinku - z ul. Sokołowskiej na Woli. Podróż rowerem trwała około 13 minut, a komunikacją miejską - około 32 minut. Piechur pokonał tę trasę w około 54 minuty.

- Chcieliśmy pokazać, w jaki sposób z tymi korkami możemy sobie radzić. Pokazaliśmy, co nas czeka, jeśli z samochodu przesiądziemy się na inny środek transportu. W Warszawie dobrym rozwiązaniem może być przesiadka na rower i to zarówno w przypadku krótkich, jak i długich dojazdów - powiedział Dariusz Wilk reprezentujący organizatora kampanii.

Czytaj w Money.pl
Drogi i długi kurs za karę dla piratów drogowych
Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w systemie redukcji punktów karnych.
Drakońskie kary wystraszą pijanych kierowców?
Jeśli pijany spowoduje ciężki wypadek, sąd będzie musiał mu zabrać prawo jazdy do końca życia.
Tagi: warszawa, samochód, drogi, korki
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: 8 godzin w aucie dziennie. Mapa korków w stolicy

wawrzyn75 / 2011-02-03 14:01
Ja naprawde nie rozumiem dlaczego kierowcy, którzy codziennie pokonują tę samą trasę z domu do pracy i z pracy do domu nie znajdą sobie jakiegoś skrótu czy objazdu. Nieraz omijam kilometrowe korki w stolicy, nawet nadkładając trochę drogi ale nie stoję jak inni bez sensu, a jestem szybciej.
Wystarczy wziąć w rękę mapę i opracować objazd. Metodą prób i błędów...zapewniam, że da się.

mapy z korkami

bbart / 91.205.73.* / 2011-01-24 09:19
Znacie jakieś inne oprócz targeo mapy z korkami? Jest na pewno - Emapi.pl. Dodatkową zaletą Emapi jest to, że ma wytyczanie tras dla komunikacji miejskiej. Coś jak jakdojade.pl i targeo.pl w jednym. Jest jeszcze korkowo.pl. Ktoś kojarzy jeszcze jakieś inne serwisy z korkami?
 
kupoludek / 79.186.213.* / 2011-01-24 20:18
www.korkowo.pl

Oferty motoryzacyjne