Money.plMotoryzacjaWiadomościFlota

Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

2012-02-13 11:58

Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole
Fot. Paha_l/Dreamstime

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych to nieodpłatne świadczenie firmy na rzecz pracownika, które podwyższa jego zobowiązania z tytułu PIT. Jeśli taki fakt zataimy, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Pracownicy skarbówki mają bowiem sposób na ustalenie czy auto jest wykorzystywane także poza pracą.

Wystarczy, że urzędnik przyjdzie do siedziby firmy tuż przed jej zamknięciem i policzy należące do niej samochody, które stoją na parkingu - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Gdy któregoś z nich brakuje, prosi o listę pracowników, którzy nie zdążyli zdać służbowych pojazdów. Następnego dnia wzywa ich na świadków.

Jeśli ustali, że służbowe auto było wykorzystywane również poza godzinami pracy, konsekwencję poniosą nie tylko pracownicy firmy (konieczność dopłaty do PIT z tytułu nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika) ale i sam przedsiębiorca. Za zatajenie tego faktu grozi mu bowiem kara grzywny - informuje gazeta.

Czytaj więcej o służbowych samochodach
Stary samochód w firmie obniży podatek
Działalność gospodarcza prowadzona we własnym mieszkaniu na zasadzie samozatrudnienia czy wprowadzenie do firmy prywatnego auta pomoże zmniejszyć obciążenia podatkowe.
Sprzedajesz firmowe auto? Uważaj na podatek
Jeśli sprzedasz firmowy samochód, od dochodu zapłacisz podatek. Lepszym rozwiązaniem może być darowizna.
Bankowóz - sposób na odliczenie VAT od paliwa
Jeśli pokonujesz rocznie przynajmniej 60 tys. km, inwestycja ma szanse zwrócić się już w pierwszym roku.
(PSZ)
Tagi: podatek, samochód, firma, auto
Zobacz więcej: auto w firmie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

manko9 / 89.75.72.* / 2012-11-20 21:59
ciekawe jak bedą to weryfikować. moze jak bedzie zalozony monitoring GPS typu http://www.monitoring-gps.net/WiecejSklep/MonitoringStandard.aspx to łatwiej bedzie to skontrolowac?

Re: Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

eww / 79.188.184.* / 2012-04-27 14:48
Nie wierze w te brednie.

Re: Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

fsmg / 89.81.173.* / 2012-04-03 13:08
a jak samochód będzie w warsztacie? włączyć myślenie urzędasom jest za trudno. ale to jest
Polska, przecież wszyscy jesteśmy złodziejami, tylko patrzymy jak nie oddać 100% naszych wypłat państwu, które i tak już zabiera jakieś 50%....

Re: Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

życzliwy / 83.12.11.* / 2012-02-17 13:37
To jest typowe dla naszej administracji podatkowej, zawsze mieć na podatnika haka , jak już nic nie znajdą to będą czatować pod firmą żeby go złapać samodzie służbowym.
Po co wprowadzać jasne zasady jak propozycja 0,5 % ryczałtowo , nie lepiej mieć zajecie w ściganiu przestępców podatkowych , jest czym uzasadniać potem rozpasaną administrację z tabunami urzedników , bo muszą latać po mieście i polować na użytkowników służbowych samochodów. Mają dziejową misję do spełnienia łapią złodzieji.
 
adxa / 137.191.240.* / 2012-04-23 17:04
to polski sposob myslenia, cos brac, za darmo, nie placic podatko a potem zadac od panstwa placenia za zwolnienia lekarskie, emerytury i inne przywileje. W Danii nawet za komorke sluzbowa placi sie podatek i nikt w tym nie widzi nic niestosownego. W kazdym normalnym kraju placi sie podatek od sluzbowych aut wykorzystywanych do prywatnych celow a w niektorych jest to wrecz zakazane np Dania i samochody na zoltych tablicach rej.

Re: Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

Opitowany / 80.254.146.* / 2012-02-16 15:13
Wprowadzić w życie niegdysiejszą propozycję Ministerstwa Finansów (pół procenta wartości pojazdu doliczane do miesiecznego przychodu pracownika) i wszyscy mają spokój.

Re: Auto służbowe poza godzinami pracy? Uważaj na kontrole

p447 / 80.55.37.* / 2012-02-16 15:12
Czy skontrolowano i sciągnięto ten podatek od Tuska, który tylko w 2011 r odbył ok 100 lotów na weekend z Warszawy do Sopotu i z powrotem (w celach niewatpliwie prywatnych) samolotem, a które kosztowały nas , podatników 2,5 mln zł?