Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Związki blokują przeniesienie Pandy do Włoch

2010-06-15 08:16

Związki blokują przeniesienie Pandy do Włoch

Związki blokują przeniesienie Pandy do Włoch
Fot. Fiat
Związek zawodowy metalowców Fiom odrzucił porozumienie z dyrekcją Fiata w sprawie przeniesienia z Polski do fabryki pod Neapolem produkcji nowej Pandy. Pozostałe związki zawodowe umowę akceptują.

- Nie jest możliwe podpisanie tekstu tego porozumienia - ogłosiło kierownictwo związku po naradzie. Metalowcy nie zgadzają się na propozycje koncernu dotyczące organizacji pracy na poszczególnych zmianach i zasad przeciwdziałania nieobecnościom wśród załogi oraz ogłaszania strajku w zakładzie w Pomigliano d'Arco. To tam zgodnie ze strategicznym planem koncernu nowy model pandy miałby być produkowany od połowy 2011 roku; rocznie około ćwierć miliona aut.


Aby było to możliwe, argumentuje dyrekcja turyńskiej firmy, konieczna jest jak najszybsza wielka modernizacja niekonkurencyjnego obecnie zakładu o przestarzałej infrastrukturze. Fiat deklaruje gotowość zainwestowania 700 milionów euro, ale oczekuje od związkowców zgody na reorganizację pracy, większą elastyczność oraz dyscyplinę.

Znany z radykalnej postawy Fiom sprzeciwił się zawarciu porozumienia, wbrew stanowisku wielkiej lewicowej centrali związkowej CGIL, do której należy. Związek zapowiedział jednocześnie ośmiogodzinny strajk generalny, 25 czerwca, należących do niego robotników, jeśli Fiat mimo jego odmowy przystąpi do realizacji planu dla fabryki w Pomigliano d'Arco.

Przez kilka ostatnich dni o zmianę stanowiska apelowali do metalowców politycy
, liderzy pozostałych związków zawodowych, Związek Przemysłowców, przedstawiciele rządu Silvio Berlusconiego, a także Kościoła katolickiego. Podkreślano, że to wielka szansa dla zakładu i włoskich fabryk koncernu.

Dyrektor generalny Fiata Sergio Marchionne zarzucił zbuntowanemu związkowi, że gra życiem 5 tysięcy ludzi z załogi fabryki. Przypomniał, że to od decyzji metalowców zależy to, czy robotnicy ci będą mieli pracę. Zagroził również zamknięciem fabryki, jeśli plan przeniesienia produkcji pandy nie zostanie zrealizowany.

Na dziś dyrekcja Fiata zaprosiła przedstawicieli wszystkich związków zawodowych na spotkanie w sprawie przyszłości fabryki. Przypuszcza się, że podczas tej narady dojdzie do podpisania porozumienia w sprawie fabryki, wbrew stanowisku Fiom.
Tagi: przemysł, fiat, związki zawodowe, włochy, auto, fiat panda, moto, panda, neapol
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Związki blokują przeniesienie Pandy do Włoch

maxymili / 2010-06-16 12:34 / Tysiącznik na forum
Po co Włoch na tyrać. Jak i tak dadzą mu hajs? Jak by nie miał na miskę ryżu jak Polak to by śmiało patrzył na nową robotę i się cieszył. Lepiej dla fiata jeżeli zostawi Pandę w Polsce i ogólnie całą produkcję z południa Włoch tu przeniesie.

Oferty motoryzacyjne