Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Zima w Europie powraca? Portugalia zasypana

2013-05-20 14:14

Zima w Europie powraca? Portugalia zasypana

Zima w Europie powraca? Portugalia zasypana
Fot. Dreef/istockphoto

W pobliżu północno-wschodniej granicy Portugalii z Hiszpanią trwa odśnieżanie dróg krajowych. Najtrudniejsze warunki komunikacyjne panują w rejonie masywu górskiego Serra da Estrela.

W czwartek śnieg spadł w gminie Montalegre. Do odśnieżania dróg skierowano tam oddziały straży pożarnej. W ciągu kolejnych trzech dni biało zrobiło się w sześciu dystryktach północnej Portugalii: Braganca, Viseu, Viana do Castelo, Vila Real, a także w Guardzie i Bradze. Miejscami opady były bardzo intensywne.

Trudne warunki panują w rejonie Serra da Estrela, gdzie nadal nie wszystkie drogi są przejezdne. W poniedziałek rano kierowcy mieli spore kłopoty na szosie między miastami Seia, Manteigas i Guarda.

Jak wyjaśniła Margarida Simoes z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie, majowe opady śniegu w Portugalii spowodowane są utrzymującą się nad Półwyspem Iberyjskim masą polarnego powietrza.

Najintensywniejszy opad zanotowaliśmy w najwyższych masywach górskich północnej Portugalii: Serra da Estrela, Serra de Montemuro i Serra do Geres. W niższych partiach, w pasie między miastami Viseu i Braganca, również spadł śnieg - powiedziała Simoes.

Według lizbońskiej meteorolog ten atak zimy w Portugalii jest zaskakującym zjawiskiem, lecz nie należy go uznawać za pogodową anomalię. Przed ośmiu laty w maju również mieliśmy intensywne opady śniegu. W latach 1946 - 2005 śnieg też kilkakrotnie pokrywał terytorium naszego kraju - przypomniała Margarida Simoes.

Niespodziewany atak zimy zaskoczył wielu zagranicznych turystów, którzy przybyli do Portugalii nieprzygotowani na chłodną aurę. Maj w tym kraju uznawany jest bowiem za pierwszy miesiąc lata, a temperatura w dzień zwykle przekracza 25 stopni.

W tym tygodniu należy oczekiwać systematycznego wzrostu temperatury na terenie całego kraju. Codziennie przybywać będzie o dwa, trzy stopnie - powiedziała Simoes.

Czytaj więcej w Money.pl
Pociąg zbliżył Portugalię i Hiszpanię
Wczoraj w Madrycie rozpoczął się XXVI Szczyt Iberyjski Portugalii i Hiszpanii.
Po śnieżycach 90 tysięcy domów wciąż bez prądu
Po intensywnych opadach doszło do bardzo wielu awarii sieci energetycznej. Trwa usuwanie szkód, a synoptycy ostrzegają, czeka nas...
Samorządowiec: Nie stać nas na odśnieżanie dróg
Długa zima drenuje kieszenie samorządów. Niektóre zadłużają się, żeby sfinansować odśnieżanie.
Tagi: hiszpania, zima, portugalia, śnieg
Zobacz więcej: zima w Europie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zima w Europie powraca? Portugalia zasypana

fasd / 188.33.104.* / 2013-05-20 15:35
oojj burzy sie natura :/ ma dość atomów i chemiii.. :/

Oferty motoryzacyjne