Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Wszyscy zwijają, a Fiat rozbudowuje

2009-03-09 22:27

Wszyscy zwijają, a Fiat rozbudowuje

Wszyscy zwijają, a Fiat rozbudowuje
Fot. Fiat Auto Poland

Być może już od przyszłego roku z taśm polskiej fabryka Fiata w Bielsku zacznie zjeżdżać nowy silnik o pojemności 0,9 l. Dwucylindrowy maluszek będzie w stanie, w wersji z turbosprężarką, wykrzesać z siebie aż 105 KM mocy.

Koncern z Turynu na rozbudowę zakładu wyda nawet 400 mln euro. Przypomnijmy, że w Bielsku powstają już jednostki wysokoprężne, które produkuje założona wspólnie z amerykańskim gigantem spółka Fiat GM Powertrain. Jednak produkcja diesli o pojemności 1,3 l, choć osiągnęła w zeszłym roku prawie 600 tys. sztuk, maleje z powodu kryzysu. Nowy produkt jest, więc wielką szansą dla Bielska.

Wielkość produkcji szacowana jest na poziomie 500 tys. silników rocznie, a przedstawiciele Fiata nie wykluczają, że być może trzeba będzie ją jeszcze zwiększyć. Fiat decydując się na wytwarzanie tak małego silnika wraca niejako do korzeni. Włosi słynęli z małych jednostek napędowych, jak i małych pojazdów w ogóle. Ostatnio chętnie sięgają do tych tradycji.

W nowoczesnym silniku o pojemności 0,9 litra zostaną wykorzystane ostatnie zdobycze techniki. W tym wypadku chodzi o technologię multiair - zastępujące przepustnicę zmienne fazy pracy zaworów mają zagwarantować moc większą o 10 proc. z równoczesnym ograniczeniem o tą samą wartość zużycia paliwa. Do tego motor można uzbroić w turbosprężarkę, dzięki której jego moc urośnie do 105 KM. Po naszych drogach jeżdżą auta z silnikami o dwukrotnie większej pojemności, które mogą pozazdrościć tego osiągu.

Na żwawą ,,dziewięćsetkę" czekają fiaty 500, ale także większe modele włoskiego koncernu oraz licznych jego partnerów. Jednostki konstruktorów z Turunu są montowane obecnie w produktach wielu przedstawicieli światowej motoryzacji. Poza pojazdami Forda i GM napędzają m.in. produkty chińskie i indyjskie a także japońskie, choćby Suzuki.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: produkcja, kryzys, motoryzacja, fiat, technologia, silniki
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Wszyscy zwijają, a Fiat rozbudowuje

pelszak / 80.53.183.* / 2009-03-10 15:18
widać, że FIAT po przejściu solidnej restrukturyzacji jako jeden z nielicznych jest przygotowany na kryzys i wyjdzie z niego silniejszy, niż wchodził :) a dla pracowników FIATA w Polsce i nie tylko dla nich to bardzo dobra wiadomość, jedna z pierwszych po półtorarocznej serii z gatunku "końca świata" ...

Oferty motoryzacyjne