Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Wilda - nowy bolid polskich studentów

2016-07-19 15:06

Wilda - nowy bolid polskich studentów

W pracach nad Wildą udział brała grupa ponad 30 studentów. Łączne prace nad tym projektem trwały 10 miesięcy. Tworząc nowy bolid, studenci poznańskiej uczelni zastosowali całkiem nowe rozwiązania. Wilda dzięki temu jest znacznie lżejsza od swojego poprzednika i waży zaledwie 205 kg (przy rozkładzie masy 47:53). Do tego ma być bardzie zwrotna, a zastosowane rozwiązania aerodynamiczne również powinny przełożyć się na osiągi na torze. Co ważne, większość części została zaprojektowana samodzielnie przez studentów, choć mogli oni cały czas liczyć na fachowe wsparcie specjalistów z Volkswagen Poznań.

Mająca hybrydową konstrukcję Wilda (monocoque i przestrzenna rama stalowa) ma 1.530 mm rozstawu osi. Za napęd odpowiada jednostka benzynowa Hondy PC40 z motocykla CBR 600 RR. Dysponuje ona mocą 90 KM i maksymalnym momentem obrotowym 65 Nm. Osiągi bolidu nie zostały niestety zaprezentowane.

Układ zawieszenia Wildy tworzą podwójne wahacze poprzeczne trójkątne z włókna węglowego. Wilda ma kierownicę własnej konstrukcji również wykonaną z włókna węglowego z łopatkami do zmiany przełożeń. W kokpicie znajdziemy fotel własnej konstrukcji z 6-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Poza wspomnianymi już kierownicą i fotelem studenci Politechniki Poznańskiej stworzyli również samodzielnie takie elementy jak układ dolotowy i wylotowy jednostki napędowej czy też pedał box układu hamulcowego wykonany z aluminium.

Pierwsze tegoroczne zawody Formula Student z udziałem reprezentacji PP odbędą się już 22 lipca we Włoszech. Poza tym zespół PUT Motorsport sprawdzi swoje siły także na torach w Niemczech (Hockenheim) i Węgrzech (GĂśnyĹą).

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne