Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

W Europie sprzedaje się coraz mniej aut

2009-05-15 06:30

W Europie sprzedaje się coraz mniej aut

W Europie sprzedaje się coraz mniej aut

Kwietniowe dane na temat sprzedaży samochodów w Europie wskazują, że tegoroczna tendencja spadkowa umacnia się. Po czterech miesiącach średnio 16-procentowej obniżki na kontynencie Polska wypada nieźle mogąc pochwalić się wzrostem o 1,6 proc.

Z liczb podawanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ACEA) i Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar wyłania się, niestety, obraz wciąż szalejącego kryzysu. Do kwietnia sprzedaż nowych samochodów osobowych w Europie wyniosła zaledwie 4 694 345 sztuk.

Wskaźniki Starego Kontynentu najbardziej popsuła Islandia, w której salony motoryzacyjne miały ponad 90 proc. mniej klientów. Niewiele lepiej było w Irlandii gdzie spadek sprzedaży przekroczył 65 proc.

Pod kreską są największe rynki Europy: drugie pod względem sprzedaży Włochy - minus 16,3 proc., trzecia Francja - minus 4,8 proc., czwarta Wielka Brytania - minus 28,5 proc., i kolejna Hiszpania - minus 43,7 proc.

Przed spadkiem obroniły się tylko cztery kraje. Najwięcej samochodów sprzedaje się w Niemczech i tam też był największy wzrost - 18,4 proc. Polska mieści się w tej czwórce - nabywców znalazło u nas 116 702 nowych samochodów, co oznacza wzrost o 1,6 proc.

Czy przez pozostałe miesiące tego roku nasza sprzedaż będzie także rosła? Eksperci ACEA utrzymują, że europejska motoryzacja najtrudniejsze chwile ma wciąż przed sobą.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: sprzedaż, europa, kryzys, motoryzacja, acea
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: W Europie sprzedaje się coraz mniej aut

kubek1978 / 2009-05-20 00:02 / Bywalec forum
No cóż im lepsze są auta i bardziej niezawodne to starczają na dłużej więc i sprzedaż nowych musi kiedyś przystopować.
Firmy muszą stworzyć jakieś przełomowe auto coś bardzo oryginalnego ,a zarazem bardzo ekologicznego w b. dobrej cenie. Wtedy jedynie jest szansa ,że większość przerzuci sie na takie właśnie nowe auta.
Poza tym teraz każdy trzęsie porami w związku z kryzysem (nakręconym głównie przez media i banki) więc nikt nie chce sie pchać teraz w kredyty za 80 tyś PLN.
Osobiście być może stać mnie ale boje sie co będzie za 2 lata ,a może strace mój interes i będzie klapa.
2 sprawa to taka ,że w PL są strasznie wysokie koszty zakupu takiego nowego wozidła w stosunku do zarobków czy dochodów małych przedsiębiorców.
Przykładowo w DE koszt zakupu dla przeciętnego niemca jest 4 x mniejszy z uwagi na kurs PLN , a wiadomo ile oni zarabiają .Do tego mają dopłaty od rządu .
Tak więc na dzień dzisiejszy wystarczy mi w zupełności 10letnie auto w dieslu marki VW które spokojnie zrobi pół mln km.... i nie oddałbym go na złom nawet za 10 tyś dopłaty bo jest w super stanie.
To jest problem firm motoryzacyjnych. Chcą mieć zyski to niech produkują lepsze i niedrogie auta ,a przy tym ekologiczne. Chcieliby iść na łatwiznę i wciskać jakieś szaisy ludziom pod pretekstem kryzysu. Nie wspomnę tutaj o totalnych szaisach made in USA typu dodge

Re: Cztery miesiące spadków w Europie

JBA / 158.52.254.* / 2009-05-15 10:15
Jezeli nasz rzed nie bedzie chcial na sile ograniczyc praw przedsiebiorcow i bezprawnie zabierac VAT to uda sie nam obronic przed spadkami, wszystko w rekach teoretykow na gorze...
 
ddfg / 77.236.0.* / 2009-05-18 20:22
A w Polsce to nowe auta kupują tylko firmy.
Pozostali kupuja tylko uzywane z tedencja wzrostawa rowniez wieku auta.