Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Volkswagen Poznań będzie współpracował z AWF. Chcą ułatwić pracę przy taśmie

2015-02-15 15:02

Volkswagen Poznań będzie współpracował z AWF. Chcą ułatwić pracę przy taśmie

Volkswagen Poznań będzie współpracował z AWF. Chcą ułatwić pracę przy taśmie
Fot. IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS
Wspólne projekty badawczo-rozwojowe i współpracę w zakresie ergonomizacji miejsc pracy zakłada umowa podpisana w środę między poznańską Akademią Wychowania Fizycznego a firmą VW Poznań.

W myśl porozumienia, pracownicy naukowi AWF mają aktywnie uczestniczyć w procesie tworzenia i projektowania ergonomicznych miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym oraz przygotowywać zestawy ćwiczeń poprawiających funkcjonowanie określonych partii mięśni pracowników.

Rektor AWF prof. Jerzy Smorawiński podkreślił, że to pierwsza umowa, którą uczelnia podpisała z zakładem produkcyjnym. Jego zdaniem dzięki nawiązanej współpracy AWF przeprowadzi badania naukowe, które znajdą zastosowanie w praktyce.

- Od dawna zajmujemy się biomechaniką osób niepełnosprawnych i aktywności sportowej, ale patrzyliśmy też, aby przełożyć te doświadczenia na zakłady pracy. Poprzez współpracę z Politechniką Poznańską wciągnęliśmy się w zagadnienia dotyczące ergonomii w zakładach pracy - dodał rektor.

AWF zamierza podjąć współpracę z firmą VW Poznań w ramach konsorcjum nauki z przemysłem, gdyż jest to warunek na pozyskanie europejskich środków finansowych w ramach projektów badawczo-rozwojowych. W pracach ma też uczestniczyć Politechnika Poznańska - uczelnie w ub. roku podpisały umowę o współpracy. Jednym z tematów badań będą przeciążenia narządów ruchu w przemyśle motoryzacyjnym.

Naukowcy chcą przebadać pracowników VW, którzy wykonują tzw. monotypy ruchowe - wielokrotnie powtarzają tę samą czynność. Badania mają pomóc w przyszłości wyeliminować negatywne skutki takiej pracy.

Jak powiedziała członek zarządu VW Poznań ds. personalnych Jolanta Musielak, w firmie miejsca pracy są ciągle optymalizowane.

- Siłą rzeczy załoga będzie się nam starzała, bo Europa starzeje się demograficznie. By utrzymać bezpieczeństwo zatrudnienia, dopracować w dobrym zdrowiu do 67 lat, musimy bardzo dużo inwestować w miejsca pracy, w ich kształtowanie oraz w świadomość i profilaktykę naszych pracowników - tłumaczyła Musielak.

Kierownik katedry biomechaniki AWF dr hab. Małgorzata Ogurkowska zaznaczyła, że 90 proc. dorosłej populacji ma problemy z narządami ruchu, szczególnie z kręgosłupem. Jednym z powodów schorzeń jest przyjmowanie niewłaściwych pozycji podczas pracy.

- Mamy odpowiednie laboratorium i możemy dużo powiedzieć na temat zdrowia pracowników i ergonomizacji miejsc pracy. Chcemy prowadzić nie tylko diagnostykę, ale również terapię i zapobiegać - dodała Ogurkowska.

AWF jest czwartą uczelnią, z którą współpracuje VW Poznań. Wcześniej fabryka nawiązała kontakt z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.

VW Poznań zatrudnia obecnie ok. 7 tys. osób. Należy do niego fabryka, która w ub. roku wyprodukowała ponad 175 tys. samochodów. Spółka buduje pod wielkopolską Wrześnią nowy zakład, w którym wytwarzany będzie samochód dostawczy Crafter.

Czytaj więcej w Money.pl

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Volkswagen Poznań będzie współpracował z AWF. Chcą ułatwić pracę przy...

fg / 195.238.227.* / 2015-02-16 14:05
myślałem,że AWF będzie dostarczał absolwentów na taśmę a tu miłe "rozczarowanie"

Re: Volkswagen Poznań będzie współpracował z AWF. Chcą ułatwić pracę przy...

mechanik306 / 77.89.74.* / 2015-02-15 18:22
A w de jeszcze takiego programu robotyzacji człowieczka vw nie wdrożyło? To chyba jazda na krawędzi ...

Oferty motoryzacyjne