Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Szef GM na Europę w Polsce. Co z Oplem?

2009-11-18 06:30

Szef GM na Europę w Polsce. Co z Oplem?

Szef GM na Europę w Polsce. Co z Oplem?
Fot. PAP/EPA
Nick Reilly, szefa General Motors na Europę, spotkał się już z polskim ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Konsultacje brytyjskiego menadżera z naszym rządem są pierwszym ze spotkań, które mają być poświęcone przyszłości Opla.

Gazeta Wyborcza przytacza opinię Nicka Reilly: - Plan restrukturyzacji Opla przedstawimy w najbliższych tygodniach, na pewno do końca roku. Ale szczegółów nie mogę dziś przedstawić, bo jeszcze mogą się zmienić w zależności od wyników rozmów z rządami państw, w których są zakłady Opla, i naszymi pracownikami. Nasze koszty są zbyt wysokie, a potencjał produkcyjny za duży.

GM, który ostatecznie nie zgodził się odsprzedać Opla austriacko-kanadyjskiej firmie Magna i rosyjskiemu Sbierbankowi raźno przystępuje do restrukturyzacji niemieckiej spółki mimo ogłoszonego niedawno bankructwa. zawowiada, że wyda na ten cel 3 mld dolarów.

Najważniejszy dla Polski jest fakt, że koncern przyszłość Opla wyraźnie wiąże z fabryką w Gliwicach, gdzie ma powstawać najnowszy model Astry. Polskie zakłady, także tyska wytwórnia silników, są dobrze oceniane.

Wydaje się też, że GM odzyskuje dawne siły. Amerykański gigant, który pozbył się w międzyczasie kilku słynnych marek zapowiada szybszą spłatę ponad 8 mld dolarów rządowych kredytów zaciągniętych za oceanem - w tym miesiącu pierwsze 400 mln dol. Deklaruje także powrót w przyszłym roku na Wall Street .

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: Polska, unia europejska, motoryzacja, gm, gliwice, opel, general motors
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne