Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Światowa premiera Volkswagena. Pierwszy raz w Polsce

2015-01-20 06:01

Światowa premiera Volkswagena. Pierwszy raz w Polsce

Światowa premiera Volkswagena. Pierwszy raz w Polsce
Fot. IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS
Po raz pierwszy w historii niemiecki koncern samochodowy VW organizuje w Polsce światową premierę nowego modelu auta. Na początku lutego w Poznaniu zaprezentowana zostanie czwarta generacja samochodu użytkowego VW Caddy. Auto będzie produkowane w Polsce.

Jak przekazał w poniedziałek PAP dyrektor marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce Piotr Łakomy, rozpoczęcie produkcji planowane jest w połowie maja. Caddy czwartej generacji produkowany będzie tylko i wyłącznie w poznańskiej fabryce Volkswagena - dodał Łakomy.

W Poznaniu znajduje się jedyna na świecie fabryka produkująca VW Caddy - wpłynęło to na decyzję o organizacji premiery właśnie w Polsce. W ubiegłym roku zakład zlokalizowany w dzielnicy Antoninek opuściło ponad 148 tys. samochodów tego typu, z czego 145,2 tys. wyprodukowano na eksport.

- Dodatkowym czynnikiem, który miał wpływ na wybór lokalizacji, jest powstająca niecałe 60 km od Poznania nowa fabryka Volkswagena, w której produkowany będzie od 2016 roku VW Crafter. Organizacja tak ważnego dla marki Volkswagen Samochody Użytkowe wydarzenia w Polsce pokazuje, jak strategicznym rynkiem dla koncernu jest rynek polski - podkreślił Łakomy.

Volkswagen poinformował, że do Poznania w związku z premierą przyjedzie kilkuset dziennikarzy z całego świata. Auto zaprezentowane zostanie 4 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Koncern w Poznaniu obecny jest od 1993 roku. Firma weszła wówczas w spółkę z Fabryką Samochodów Rolniczych Polmo, która produkowała w zakładzie w Antoniku samochody Tarpan.

VW Poznań jest w 100 proc. własnością marki VW Samochody Użytkowe. Oprócz fabryki w dzielnicy Antoninek, do koncernu należy zlokalizowana w dzielnicy Wilda odlewnia oraz wybudowany w Swarzędzu zakład zabudów specjalnych. W spółce VW Poznań pracuje ok. 6,8 tys. osób.

W 2014 r. koncern VW ogłosił, że pod Wrześnią (Wielkopolskie) wybuduje fabrykę, która ma produkować nową wersję samochodu dostawczego VW Crafter. Jesienią ruszyły prace. Na terenie 220 ha powstaje zakład, który ma zacząć działać w II połowie 2016 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,3 mld zł, a w fabryce zatrudnionych zostanie ok. 3 tys. osób.

VW Poznań szacuje, że w 2018 r. w zakładach pod Wrześnią i w Poznaniu będzie produkował rocznie 280 tys. samochodów. Po ukończeniu fabryki Craftera firma ma zatrudniać w Wielkopolsce ok. 10 tys. pracowników.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: volkswagen, caddy
Zobacz więcej: volkswagen w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne