Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Rejestracja samochodu w Chinach jest coraz trudniejsza

2012-08-26 10:20

Rejestracja samochodu w Chinach jest coraz trudniejsza

Rejestracja samochodu w Chinach jest coraz trudniejsza
Fot. SmokingPermitted/CC/Flickr

Za rejestrację samochodu w Szanghaju trzeba było na sierpniowej aukcji zapłacić ponad 60 tys. juanów (około 31 tys. zł). Od lipca ograniczenia obowiązują również w Kantonie, a wprowadzenia podobnych limitów obawiają się mieszkańcy innych dużych miast.

Najniższa cena, za jaką kupiono tablicę na aukcji w Szanghaju, wyniosła 62,1 tys. juanów (około 32 tys. zł), o ponad 4,4 tys. juanów więcej, niż w ubiegłym miesiącu. W sierpniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, zlicytowano tam 9,5 tys. tablic rejestracyjnych. Walczyło o nie prawie 21,5 tys. osób.

Od 1994 roku Szanghaj ogranicza liczbę nowych rejestracji, by zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska i przeciwdziałać powstawaniu korków. Miasto stosuje system comiesięcznych aukcji, na których licytowane są tablice.

Na początku 2011 roku podobne limity wprowadzono w Pekinie, tam jednak nowe tablice przyznaje się metodą losowania. Co miesiąc prawo do zarejestrowania samochodu uzyskuje w stolicy kraju średnio 20 tys. osób, którym dopisze szczęście.

Ostatnio do grona miast ograniczających rejestracje samochodów dołączył Kanton, gdzie w czerwcu ogłoszono decyzję o zawieszeniu przyznawania nowych tablic. Zanim weszła ona w życie, salony samochodowe zanotowały gwałtowny wzrost sprzedaży - pisze tajwański dziennik Zhongguo Shibao.

W lipcu władze miasta zdecydowały, że Kanton przyjmie mieszany, loteryjno-aukcyjny system przyznawania nowych tablic. Połowa z nich będzie licytowana, a połowa trafi do osób, które wyciągną szczęśliwe losy. Dochody uzyskane na aukcjach będą przeznaczane na budowę dróg i rozwój transportu publicznego - poinformował Xian Weixiong z miejskiej komisji transportu.

Co miesiąc w Kantonie przyznawanych będzie łącznie 10 tys. nowych tablic, natomiast przed wprowadzeniem limitów rejestrowano w tym mieście średnio około 19 tys. aut miesięcznie. Oznacza to, że w wyniku przyjęcia nowych regulacji sprzedaż samochodów może spaść tam nawet o połowę.

Prócz Szanghaju, Pekinu i Kantonu ograniczenia obowiązują jak dotąd tylko w mieście Guiyang, stolicy stosunkowo biednej i słabo rozwiniętej prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach. W sierpniu plany wprowadzenia podobnych limitów ogłosiły władze historycznego miasta Xi'an w prowincji Shaanxi, gdzie znajduje się słynna Terakotowa Armia.

Tymczasem mieszkańcy innych dużych miast, takich jak Shenzhen, Dalian i Hangzhou, obawiają się, że one również ograniczą liczbę rejestracji. Według portalu ekonomicznego Zhongguo Jingji Wang po decyzji Kantonu w niektórych miastach kraju odnotowano znaczny wzrost sprzedaży nowych aut, gdyż ludzie starają się za wszelką cenę zdążyć z ich zakupem przed ewentualnym wprowadzeniem limitów. Panikę napędzają również sami sprzedawcy. Jeden z salonów samochodowych w Shenzhen reklamuje się słowami: Kanton wprowadził ograniczenia rejestracji. Czy Shenzhen jest od tego dalekie? - podał portal.

Jak wskazuje Bloomberg, w ubiegłym roku sprzedano w Chinach ponad 16,5 mln aut, co czyni z tego kraju największy rynek samochodów na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż pojazdów wzrosła tam ponad pięciokrotnie. Wobec kryzysu w Europie część światowych producentów właśnie w chłonnym chińskim rynku upatruje największych szans na rozwój.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto samochody, które preferują Chińczycy
Chęć zakupu aut europejskich w 2012 r. wyraziło 35 proc. badanych, co stanowi wzrost o 10 punktów proc. wobec 2009 r.
Rząd poucza, jak należy dbać o rodziców
Chiński rząd opublikował 24 zasady, zgodnie z którymi obywatele powinni opiekować się rodzicami.
Chińczyk inwestuje we Francji. Kupił...
W ostatnim czasie dochodzi do licznych zakupów francuskich winnic. Powierzchnie sprzedawanych winnic podwoiły się w ciągu 20 lat, a średnia cena za hektar potroiła.

 

Tagi: chiny, samochody, rejestracje
Zobacz więcej: motoryzacja w Chinach
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Problem z rejestracją pojazdu w trójmiescie?

Pośrednik / 94.78.132.* / 2012-09-19 10:54
Nie masz czasu lub chęci użerać się z biurokracją w trójmiejskich WK, zadzwoń załatwimy sprawę szybko i profesjonalnie za Ciebie: 510 640 161
Dojazd do klienta w cenie!

Re: Rejestracja samochodu w Chinach jest coraz trudniejsza

marek sucharek / 5.173.219.* / 2012-08-30 14:02
u NAS TEŻ TO POWINNIo BYĆ
 
kazimierz68 / 2012-08-30 14:16 / Bywalec forum
z całym szacunkiem do portalu, ale kogo tak naprawdę - tylko szczerze proszę - obchodzi proces rejestracji samochodów w Chinach??
 
Michał01 / 2012-08-30 15:02
Chiny mają za dużą populację ludności w kraju.. dlatego ograniczają prawa zwykłych obwateli do posiadania dzieci , samochodu , czy nawet psa...

Oferty motoryzacyjne