Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Producenci zapłacą za złomowanie?

2009-04-19 22:44

Producenci zapłacą za złomowanie?

Producenci zapłacą za złomowanie?

Francuskie koncerny Renault i Citroen postanowiły w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii przyznawać premię klientom za oddanie starego samochodu. Dziennik spekuluje, że mogą tę akcję przenieść także do Polski.

W Szwajcarii Renault daje 2 tys. franków, czyli równowartość 5,6 tys. zł, za ponad 8-letnie auto. Natomiast Citroen w Wielkiej Brytanii 2 tys. funtów, a więc 10 tys. zł, za samochody zarejestrowane przed 2000 r.

W Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, nie ma rządowych dopłat za złomowanie starych pojazdów. Tymczasem jak pokazują przykłady państw, które promują wymianę starszych aut na nowe, zwłaszcza przykład Niemiec, akcja taka bardzo pobudza rynek.

Producenci zauważyli jej zalety. Premie przyznane przez koncerny mają dla nich dodatkowy atut - dopłata rządowa jest jednakowa dla wszystkich kupujących, bez względu na to jaką markę wybiorą (w przypadku Niemiec można nawet kupić auto za granicą), tymczasem producent płaci tylko swoim klientom.

Kraje, które zdecydowały się pobudzić rynek motoryzacyjny wypłacają kwoty podobne do tych, jakie mogą na francuskich autach zyskać Szwajcarzy i Brytyjczycy. Przypomnijmy, w Niemczech premia za złomowanie wynosi 2,5 tys. euro, trochę niższa jest na Słowacji - 2 tys. euro. Wygląda na to, że na polski rząd nie mamy co liczyć. Choć ostatnio pojawił się pomysł, aby za stare samochody płacili... ich właściciele, wyższy podatek.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: europa, kryzys, motoryzacja, złomowanie, renault, citroen
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne