Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja

2014-04-24 12:25

Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja

Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja
Fot. Artur Barbarowski/East News

Ze sprawozdania Komisji Infrastruktury na temat zmian w ustawie o kierujących pojazdami wynika, między innymi, że prawo jazdy będzie można uzyskać bez przechodzenia kursu teoretycznego, a kategoria B będzie uprawniała do kierowania motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3.

 

Rewolucyjnych propozycji jest więcej i są posunięte bardzo daleko. Na przykład, całkowicie zrezygnować z egzaminu teoretycznego i dać kandydatom możliwość zdawania egzaminu praktycznego na dowolnym samochodzie, przystosowanym do egzaminowania kierowców. Wszystko w trosce o dobre samopoczucie kandydatów na kierowców.

Chodzi o to, aby oszczędzić im stresu ze zmianą auta na egzamin i umożliwić zdawanie egzaminu praktycznego na takim samochodzie, na którym uczyli się jeździć, co teraz nie jest oczywiste. Szkoły jazdy nie muszą dysponować takimi samymi modelami, jak ośrodki egzaminacyjne. Jeśli szkoła jazdy nie byłaby w stanie na czas egzaminu udostępnić kandydatowi odpowiedniego auta, ten mógłby uzgodnić podstawienie takowego z inną szkołą jazdy.

Propozycja, aby zrezygnować z obowiązkowego kursu teoretycznego i ograniczyć się jedynie do obowiązkowego egzaminu też ma utrudnić życie szkołom jazdy (czytaj - pozbawić je znaczących wpływów finansowych). Według posłów PO nie ma znaczenia, gdzie i jak kandydat zdobywa wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy itp. Ważne, aby zdał państwowy test. Z danych na temat beneficjentów opłat za prawo jazdy w 2013 roku wynika, że szkoły jazdy mają zdecydowanie najwięcej do stracenia.

Specjaliści od szkolenia kierowców ostrzegają przed zalewem dróg przez kierowców-dyletantów, a właściciele szkół jazdy zapowiadają wprowadzenie wewnętrznych egzaminów teoretycznych zanim oddadzą samochód w ręce kandydata, który nie przeszedł w danej szkole kursu teoretycznego. Z policyjnych statystyk czarno na białym wynika, że młodzi kierowcy stanowią na drogach grupę podwyższonego ryzyka, powodując wypadki dwa razy częściej niż kierowcy w wieku powyżej 25 lat. Co trzeci wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym ma miejsce z udziałem młodego kierowcy.

Pomysł, aby prawo jazdy kategorii B uprawniało do kierowania motocyklem z silnikiem o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm3 - pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat - również budzi sporo obaw. Nawet jeśli dodatkowe wymagania mówią jeszcze o mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg oraz o motocyklu wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja

Arleta1234 / 83.8.237.* / 2014-07-26 11:50
ehh, szkoda gadać. dopiero zaczęłam kurs, a już nas straszą zmianami... na szczęście mam fajnych instruktorów, chodzę tu www.oskjazda.pl we wrocławiu

Re: Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja

raaaf / 88.211.128.* / 2014-04-24 19:24
bzdura,bzdura,bzdura

Re: Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja

jurek1959339 / 178.23.108.* / 2014-04-24 16:04
Jak zawsze krok w dobrym kierunku tyle, że nie wiadomo czemu na bosaka. Nie widzę żadnych przeciwwskazań do kierowania motocyklem dla posiadaczy k.B Są problemem istniejące w przepisach ułatwienia dla motocyklistów, które powodują, iż powiedzenie "że motocykliści są wszędzie" staje się rzeczywistością. Jednakowe przepisy dla wszystkich i nie widzę problemu. Jeśli ktoś nie potrafi utrzymać równowagi, wątpliwe aby wyjechał poza własną bramę. Ograniczanie poj. do 125cm zupełnie nie trzyma się kupy ponieważ moc jaką można wydusić z takiego silnika najczęściej wystarcza do pokonania limitów prędkości na naszych drogach.
 
zaniepokojony327 / 66.249.81.* / 2014-04-24 13:32
Super macie tę cenzurę. Słowo na p wcale nie jest tym, o którym teraz każdy pomyśli. Ale jak ktoś podejmie wysiłek, by policzyć gwiazdki to odkryje prawdę, że to słowo charakteryzuje charakterystyczny hałas.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja

@@@@@ / 89.77.17.* / 2014-04-24 13:28
Kolejne pajacowanie. Zmiana samochodu na egzamin to taki stres ? O.K. Tylko niech będzie wolno kupić i zarejestrować tylko taki samochód na którym zadawał egzamin. Przesiądzie się na inny i będzie zagrażał wszystkim.
 
zaniepokojony327 / 66.249.81.* / 2014-04-24 13:27
Jeśli w imię zmniejszenia korków czeka nas zalew tego p********** złomu, to ja się wyprowadzam z tego kraju. Mieszkałem jakiś czas w Genui, gdzie motocykli jest chyba więcej niż samochodów i łeb mi rozsadzało od tego hałasu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Prawo jazdy - szykuje się kolejna rewolucja

radsa821 / 195.137.161.* / 2014-04-24 13:22
Egzaminy z wiedzy teoretycznej będą więc skąd obawy że ludzie nie będą znali przepisów?!
Jeśli chodzi o umiejętności praktyczne to powinny być one weryfikowane nie jak dotychczas uznaniowo przez egzaminatora, co do uczciwości których było wiele zarzutów, ale na symulatorach co w dzisiejszym czasie nie jest problemem, przecież nawet pilotów myśliwców szkolą w ten sposób! jeszcze nikt na kursie nie nauczył się jeździć!

Oferty motoryzacyjne