Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Pomysł Polaka najlepszy w konkursie Goodyeara

2016-07-22 11:45

Pomysł Polaka najlepszy w konkursie Goodyeara

Celem konkursu organizowanego przez firmę Goodyear przy współpracy ośrodka badawczego ThinkYoung było zmobilizowanie młodych inżynierów, konstruktorów, projektantów do wymyślenia nowoczesnych rozwiązań, które pomogą zrewolucjonizować transport w niedalekiej przyszłości (do 2025 r.) i przyczynią się do ograniczenia korków, zwiększenia bezpieczeństwa na drodze czy też rozwoju łączności pomiędzy pojazdami.

Zwycięski pomysł Artura Ząbczyka to nowatorski system odzyskiwania energii (Management and Recovery System), który student ze Śląska połączył z inteligentnym systemem zarządzania ruchem, które pozwolą ograniczyć czas i koszty podróży. Wprawdzie we współczesnych samochodach systemy odzyskiwania energii nie są już żadnym nadzwyczajnym rozwiązaniem, to jednak nowatorskość pomysłu Polaka polega na tym, iż jego system pozwoli odzyskiwać każdy rodzaj energii - poza kinetyczną, również cieplną czy będącą następstwem odkształceń i uderzenia. Odzyskana energia będzie mogła być wykorzystana do napędu urządzeń pokładowych np. w czasie postoju, ale również do wprowadzenia samochodu w tzw. tryb żeglowania.

Z kolei wymyślona do tego inteligentna sieć informacyjna będzie mogła obejmować swym zasięgiem wszystkie auta na drodze i w czasie rzeczywistym będzie zbierać wszystkie istotne informacje (natężenie ruchu, prędkość, ewentualne wypadki na drodze oraz sygnalizację świetlną). Dzięki temu system pomoże zoptymalizować ruch drogowy, uniknąć korków i wybrać najlepszą trasę.

Drugie miejsce w konkursie przypadło Włochowi Jacopo Runchi, który wymyślił 2-4-kołowy, modularny pojazd. Z kolei trzecie miejsce zajął Siddartha Khastgir z Wielkiej Brytanii za opracowanie inteligentnej strefy i systemu punktowego, który będzie nagradzał kierowców za mądre decyzje drogowe.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne