Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Polska znów najgorsza w Europie. Raport NIK

2014-11-27 10:26

Polska znów najgorsza w Europie. Raport NIK

Polska znów najgorsza w Europie. Raport NIK
Fot. Pawel Ukrainski/REPORTER
Krzysztof Kwiatkowski uważa, że infrastruktura ma największe znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prezes Najwyższej Izby Kontroli przedstawi dziś w Sejmie informację o wynikach kontroli w tej dziedzinie.

Kwiatkowski powiedział w Jedynce, że drogi, na których pasy ruchu są rozdzielone, są dużo bezpieczniejsze od innych dróg. Dodał, że w Polsce jest kilkanaście instytucji i służb mundurowych, zajmujących się ruchem drogowym.

Ich działania trzeba skoordynować, NIK postuluje więc włączenie Inspekcji Transportu Drogowego do struktur policji i powierzenie odpowiedzialności za bezpieczeństwo ruchu drogowego ministrowi spraw wewnętrznych.Krzysztof Kwiatkowski dodał, że zasady używania fotoradarów zostały wypaczone. Fotoradary są ustawiane nie tam, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków, ale tam, gdzie można uzyskać większy dochód z mandatów. Prezes NIK dodał, że zaraz po jego wystąpieniu w Sejmie odbędzie się debata nad zmianami przepisów, dotyczących fotoradarów.

Kwiatkowski przyznał, że w ostatnich latach spadła w Polsce liczba zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Proces ten zachodzi jednak w całej Europie. Prezes NIK podkreślił, że pod względem bezpieczeństwa drogowego Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej. Zapowiedział, że Izba przeprowadzi w przyszłym roku kontrolę dotyczącą tylko bezpieczeństwa pieszych.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK kontroluje Krajowe Biuro Wyborcze
Kontrolerzy wrócą do Krajowego Biura Wyborczego po drugiej turze wyborów samorządowych.
NIK zapowiada kontrole w GDDKiA i MEN-ie
Pod lupą znajdą się również urzędy miast i gmin oraz zarządy dróg miejskich.
NIK: Straż miejska nie powinna używać mobilnych fotoradarów
Zaangażowanie w ich obsługę, jest podyktowane chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy.

 

IAR
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Polska znów najgorsza w Europie. Raport NIK

alicja484 / 95.41.9.* / 2014-11-28 12:07
Gdzies czytalam ze toyota ma teraz wprowadzac do aut specjalne systemy bezpieczenstwa, ktore maja zapobiegac kolizjom. moze cos takiego pomoze w zmniejszeniu wypadkow na drodze? gdyby w autach bylo wlasnie wiecej takich czujnikow ktore ostrzegalyby np o bliskosci innego samochodu i mozliwej kolizji? to moze byc naprawde pomocne.

Re: Kwiatkowski o bezpieczeństwie ruchu drogowego

Rumcajs_ / 178.43.57.* / 2014-11-27 12:43
Co się dziwić. Wystarczy włączyć CB i zagaić temat łapówkarzy w mundurach. Nawet pijaków puszczają za 1.000 - 2.000 PLN, zwykłe wykroczenia, znaki, światła, prędkość - ok. 200 PLN. Dawno nie słyszałem aby CBA któregoś z nich uwaliło. Ręka rękę myje ... :(

Re: Kwiatkowski o bezpieczeństwie ruchu drogowego

słonko nad oparami absurdu przebija / 178.36.241.* / 2014-11-27 11:42
Cuda się jednak zdarzają. Panu Kwiatkowskiemu 5ka z plusem kolejna.Jak jeszcze podważy ekonomiczną teorię obecnie traktowaną jako dogmat (dla maluczkich) ,że jak Kowalski naprawi kran Szewczykowi a ten uszyje mu buty, to obaj będą bogaci, to normalnie chce się żyć:)))

Oferty motoryzacyjne