Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Ożywienie na rynku motoryzacyjnym

2012-04-16 13:50

Ożywienie na rynku motoryzacyjnym

Ożywienie na rynku motoryzacyjnym
Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Liczba zarejestrowanych samochodów osobowych w 27 największych gospodarkach świata była w marcu niższa o 0,7 proc. w ujęciu miesięcznym zgodnie ze wskaźnikami wyprzedzającymi, ale potwierdza, że globalne ożywienie utrzymuje się - ocenił Barclays Capital.

Według wstępnych ocen banku, na 27 monitorowanych rynkach zarejestrowano w marcu 60,9 mln pojazdów osobowych wobec 61,4 mln w lutym w ujęciu rocznym, wyrównanym (tzw. saar).

Spadek w marcu wystąpił po silnym ożywieniu w lutym i umiarkowanej obniżce w styczniu. Głównym powodem była "miękka" sprzedaż w USA i zmniejszenie liczby nowo rejestrowanych samochodów na wschodzących rynkach Azji (z pominięciem Chin) - stwierdza komentarz (Instant Insights) z dzisiejszą datą.

Pomijając spadek w marcu, ogólne dane za pierwszy kwartał 2012 r. wskazują na stabilny wzrost o 2,6 proc. w ujęciu kwartalnym. Rejestracja pojazdów jest wciąż zgodna ze stosunkowo solidnym przyrostem globalnego spożycia w pierwszym kwartale br., aczkolwiek tempo (kwartalnego) przyrostu wyhamowało w porównaniu z trzecim i czwartym 2011 r. - dodano.

W strefie euro liczba zarejestrowanych samochodów była w marcu o 1,2 proc. wyższa w ujęciu miesięcznym sięgając 9,8 mln wobec 9,7 mln w lutym. Rejestracje były wyższe w Niemczech i Hiszpanii, ale niższe we Francji i Włoszech.

Ogółem rejestracje pojazdów w eurostrefie były w pierwszym kwartale 2012 r. o 5,1 proc. niższe w ujęciu kwartalnym, co oznacza słabą perspektywę dla przyrostu indywidualnego spożycia w regionie - sądzi BarCap.

Z tabeli dołączonej do komentarza wynika, że w Polsce liczba nowo rejestrowanych samochodów pasażerskich w pierwszym kwartale 2012 r. w porównaniu z czwartym kwartałem 2011 r. wzrosła o 5,4 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez Zachód produkujemy ich coraz mniej
Jeśli utrzyma się tendencja z pierwszych trzech miesięcy tego roku, to wynik roczny może wynieść około 750-ciu, maksimum 780-ciu tysięcy aut.
Tam pieniądze na zakup auta dostają od rządu
Ubiegłoroczne straty straty pomagają odrabiać władze Japonii, które wprowadziły dotacje na zakup ekologicznych aut.
18 milionów aut. Polacy jeżdżą wrakami
Polska dogoniła średnią Unii Europejskiej w liczbie posiadanych aut.
Tagi: samochody, motoryzacja, rejestracje
Zobacz więcej: rynek motoryzacyjny
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne