Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Otworzą bramki na A4?

2016-06-10 08:37

Otworzą bramki na A4?

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w ostatni tydzień lipca (25-31.07). Wcześniej jednak, bo już od 20 lipca, młodzież z całego świata będzie przybywać do Polski na tzw. Dni w Diecezjach w różnych częściach kraju, skąd udadzą się już bezpośrednio do Krakowa. Organizatorzy spodziewają się nawet ok. 2,5 mln pielgrzymów, z czego część na pewno przyjedzie własnymi środkami transportu bądź autokarami. Przy takim natężeniu ruchu korki na autostradzie A4 wydają się nieuniknione.

Dlatego też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wspólnie z firmą Stalexport Autostrada Małopolska, zarządcą tego fragmentu A4, dogadały się o możliwości otwarcia bramek. Jednak otwarcie nie nastąpi obligatoryjnie, a wprowadzony zostanie tzw. elastyczny pobór opłat. Specjalnie powołany w tym celu zespół będzie monitorował ruch na A4 i decydował o tym, kiedy natężenie ruchu jest tak duże, iż może powodować paralić na bramkach. Wówczas szlabany zostaną podniesione, jednak gdy ruch się rozluźni, opłaty z powrotem powrócą. Wydaje się więc mało prawdopodobne, by przejazd A4 Kraków-Katowice był bezpłatny przez cały tydzień trwania ŚDM, a najprawdopodobniej jedynie w momentach największego natężenia ruchu.

Umowa pomiędzy GDDKiA a SAM czeka jeszcze na oficjalne podpisanie. Aby to nastąpiło, zgodę musi wyrazić jeszcze rada nadzorcza firmy Stalexport Autostrada Małopolska.

Przejazd 62-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 kosztuje kierowców samochodów osobowych 10 zł, zaś motocyklistów 5 zł.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne