Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Opel wyssany?

2009-03-08 22:41

Opel wyssany?

Opel wyssany?
Fot. PAP/EPA

Zdaniem dziennika Bild większość budynków fabrycznych Opla przejął większościowy udziałowiec General Motors. Teraz GM pod zastaw miał przekazać także patenty niemieckiego producenta.

Czy borykający się z finansowymi problemami amerykański gigant motoryzacyjny ciągnie za sobą na dno zależne od siebie spółki? Wyraźnie niepokoją się o to w Niemczech. Informacja o poczynaniach GM mogą koncernowi utrudnić starania o pomoc rządu w Berlinie.

Koncern z Detroit na rodzimym gruncie stara się o wsparcie amerykańskiego rządu. Musi przy tym spełnić szereg warunków. Poza gwarancjami przeprowadzenia restrukturyzacji od firmy wymagane były także różnego rodzaju zabezpieczenia. Wśród nich miały znaleźć się owe patenty Opla.

Pikanterii dodaje całej sprawie fakt, że GM równocześnie stara się o wsparcie dla Opla od niemieckiego rządu. Władze w Berlinie ostro przymierzały się do tego by takiej pomocy udzielić. Jednak Berlin także domaga się jasnych planów sensownej restrukturyzacji. Jeśli okaże się, że publiczne pieniądze ma dostać spółka, która nie posiada własnych aktywów akcja ratunkowa weźmie w łeb.

Tymczasem zdaniem Bilda do amerykańskiego GM należą już zarówno hale fabryczne jak i biurowce. Na dokładkę Bild źle ocenia projekt restrukturyzacji dla Opla: Ma podobno 217 stron, w dużej części jest napisany po angielsku i jest zilustrowany kolorowymi zdjęciami, ale nie ma w nim tego, co najbardziej potrzebne, czyli porządnego biznesplanu.

To już budzi zirytowanie w kręgach politycznych Republiki Federalnej. Przedstawiciele rządu coraz wyraźniej wskazują, że ewentualna pomoc nie może być adresowana do GM, a Opel powinien się bardziej uniezależnić.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: kryzys, niemcy, motoryzacja, gm, pomoc, opel, koncerny, general motors
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Opel wyssany?

Gość z Zagłębia / 83.30.119.* / 2009-03-12 17:19
A co te szwaby cholernie po angielsku nie potrafią czytać? Patałachy niech się zabiorą lepiej za ratowanie Opla a nie głupie gadanie.

Re: Opel wyssany?

leeoon / 79.189.251.* / 2009-03-10 21:24
nie ma to jak powoływać się na "bild" fachowe pismo nie ma co (niemiecki fakt)

Oferty motoryzacyjne