Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Opel Astra OPC z Gliwic. Wkrótce poznamy cenę

2012-05-14 16:48

Opel Astra OPC z Gliwic. Wkrótce poznamy cenę

Opel Astra OPC z Gliwic. Wkrótce poznamy cenę
Fot. PAP/ Stanisław Rozpędzik

Opel astra OPC wyposażony jest w turbodoładowany benzynowy dwulitrowy silnik o mocy 280 KM i momencie obrotowym 400 Nm

W gliwickiej fabryce General Motors Manufacturing Poland oficjalnie ruszyła produkcja sportowej wersji opla astry IV, noszącej oznaczenie OPC.

Jak poinformował rzecznik General Motors Poland Przemysław Byszewski, firma do końca tego roku planuje wyprodukować ok. 2 tys. egzemplarzy astry OPC. Byszewski skorygował w ten sposób wcześniejszą informację dyrekcji fabryki o wielkości produkcji.

. Zgodnie z tradycją marki, podobnie jak wcześniejsze wersje OPC, najnowsza astra z tym oznaczeniem była testowana na tzw. północnej pętli toru wyścigowego Nrburgring. Jeden z testów objął 10 tys. km jazdy na torze; firma przekonuje, że odpowiada to 180 tys. km jazdy w normalnych warunkach.

Astra OPC bazuje na trzydrzwiowym modelu astry GTC, którego jedynym producentem w całym koncernie jest śląski zakład. Inaczej jest w przypadku wersji pięciodrzwiowej, która prócz Gliwic, powstaje jeszcze w dwóch innych fabrykach GM.

W tym roku gliwicka fabryka opla rozpocznie produkcję trzeciej wersji nadwoziowej astry IV generacji - po wakacyjnej przerwie produkcyjnej w Gliwicach z zakładu zacznie wyjeżdżać sedan przeznaczony głównie na rynki Europy środkowej i wschodniej, Turcji oraz Hiszpanii. Na przyszły rok przygotowywana jest produkcja astry IV w wersji cabrio.

Wszystkie te modele będą powstawały na jednej linii produkcyjnej. Umożliwia to wspólna dla wszystkich wersji tego modelu tzw. platforma delta. Niezależnie od tego np. wersje pięciodrzwiowa i GTC bardzo się różnią - spośród elementów zewnętrznych takie same są w nich tylko lusterka i antena. Taka odmienność oznaczała konieczność dużych inwestycji podczas przygotowywania produkcji, szczególnie na wydziałach tłoczni i spawalni.

Według dyrektora gliwickiego zakładu Andrzeja Korpaka GM ciągle inwestuje w rozwój i przygotowywanie nowych wersji i modeli w Gliwicach - od momentu powstania fabryki i rozpoczęcia produkcji w 1998 r. w tempie 45 mln euro rocznie. Dotąd inwestycje pochłonęły ok. 920 mln euro.

W obecnej produkcji fabryki dominuje pięciodrzwiowy model astra IV, którego w ubiegłym roku wyprodukowano niespełna 137 tys. egzemplarzy. Produkowanej od jesieni ub. roku trzydrzwiowej astry IV GTC było w 2011 r. ponad 15,7 tys. sztuk, a astry III sedan - ok. 21,2 tys. egzemplarzy. Łączne prognozy produkcji na ten rok zbliżają się do 160 tys. samochodów (w tym ok. 60 tys. astry GTC).

Kierownictwo i załoga fabryki czekają na ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji produkcji kolejnej generacji astry. Według informacji Korpaka ma ona zapaść w tym kwartale; być może jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli okaże się ona korzystna dla Gliwic, w zakładzie rozpoczną się przygotowania - w ciągu dwóch-trzech lat powstaną m.in. nowe obiekty.

Fabryka w tym kontekście raczej nie myśli o wzroście przekraczającego 2,8 tys. osób zatrudnienia - ewentualna produkcja astry V zastąpiłaby bowiem w okolicach 2015 r. produkcję astry IV.

Cena astry OPC na Polskę ma zostać upubliczniona w połowie czerwca, wtedy również planowane jest rozpoczęcie sprzedaży.

Czytaj więcej w Money.pl
Gliwicka fabryka Opla zmniejszyła zużycie energii
Gliwicka fabryka Opla o ponad 60 proc. zmniejszyła w ostatnich latach zużycie energii o ok. 30 proc.
Polska fabryka zyska kosztem Niemiec?
Część produkcji z niemieckiej fabryki w Ruesselsheim do Gliwic
Tagi: gliwice, opel astra
Zobacz więcej: produkcja opla w Gliwicach
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne