Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Opel - niepewna przyszłość

2009-02-22 23:41

Opel - niepewna przyszłość

Opel - niepewna przyszłość
Fot. PAP/Bogdan Borowiak

Poszukujący gotówki General Motors jest skłonny pozbyć się niemieckiego Opla, który podobnie jak szwedzki Saab powiększa jego finansowe kłopoty. Taką transakcję mogłaby niekorzystnie odczuć gliwicka fabryka koncernu.

O zaniepokojeniu wśród kadry polskich firm GM pisze Gazeta Wyborcza. Radzące sobie całkiem nieźle polskie zakłady Opla budzą spore zaniepokojenie wśród pracowników starszych, zagranicznych przedsiębiorstw koncernu. Niemieccy związkowcy nie byli zadowoleni z przeniesienie do Polski produkcji Zafiry. Nieprzychylne głosy odezwały się także w Belgii po decyzji, że kolejna generacja Astry od 2010 roku także będzie powstawała m.in. w Gliwicach.

Tymczasem amerykański zarząd GM desperacko walcząc o finansowe wsparcie na rodzimym gruncie rozgląda się przy okazji za pomocą dla swoich europejskich firm. Od rządu Niemiec na potrzymanie Opla chciałby pond 3,3 mld euro. Jego kartą przetargową są udziały w niemieckiej spółce, których może się pozbyć.

W tej sytuacji niektórzy politycy naszych zachodnich sąsiadów zaczęli przebąkiwać o odkupieniu Opla przez państwo. Rząd federalny nie przychylił się do tego pomysłu. Jednak GM Europe poinformował oficjalnie, że jest otwarty na nowych udziałowców.

Po tym oświadczeniu piłka wpadła znowu na pole urzędu kanclerskiego. Odbił ją Frank-Walter Steinmeier, niemiecki minister spraw zagranicznych, apelując do społeczności międzynarodowej o ratowanie Opla. Do obrony przesunął się także resort finansów, z którego wyciekła informacja, że nad pomocą dla Opla zastanawia się wspólnie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: kryzys, niemcy, motoryzacja, gliwice, opel, general motors
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl