Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Nissan Leaf sposobem na oszczędzanie

2015-05-24 12:14

Nissan Leaf sposobem na oszczędzanie

Nissan Leaf sposobem na oszczędzanie
Fot. Marek Wieliński

Rodziny, które zdecydują się zmienić samochód na elektryczny, mogą zaoszczędzić co miesiąc nawet 60 proc dotychczasowych wydatków na paliwo. W przypadku przeciętnej europejskiej rodziny oznacza to oszczędność 24 euro miesięcznie. Takie są wnioski badania zleconego niedawno przez firmę Nissan.

Europejskie rodziny, wśród których przeprowadzono to badanie, wskazywały bezpieczeństwo, niskie koszty eksploatacji oraz funkcjonalność jako główne kryteria decydujące o wyborze samochodu rodzinnego. Znacznie mniej liczyły się dla nich takie kwestie, jak komfort czy osiągi.

Ustalenia te poczyniono w ramach badania zleconego przez Nissana i dotyczącego użytkowania samochodu elektrycznego oraz w bardziej ogólnym ujęciu roli samochodu rodzinnego. Badanie przeprowadzono wśród zmotoryzowanych z dziećmi w sześciu krajach europejskich. Nissan zaangażował renomowaną firmę zajmującą się badaniami antropologicznymi Stripe Partners, aby oceniła ona codzienne realia użytkowania samochodu elektrycznego w kontekście potrzeb i stylu życia ankietowanych rodzin z Wielkiej Brytanii i Norwegii - krajów, w których w 2014 roku sprzedano najwięcej Nissanów LEAF. W samej Norwegii sprzedaż LEAF-ów wzrosła od 2011 roku o 1200 proc. W Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku sprzedano 4051 egzemplarzy tego modelu, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2013 roku.

Jeden z respondentów ankiety, Martin Brady z Dorridge (Wielka Brytania) obliczył, że zaoszczędził 3385 EUR odkąd Nissan LEAF jest głównym środkiem transportu jego rodziny. Aż 89 proc. kierowców LEAF-ów ładuje akumulatory samochodu w domu, nocą. W takim przypadku koszt przejechania 1 kilometra nie przekracza 3 centów. Przekłada się to na poważne oszczędności dla całej rodziny. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na zakup wielu przydatnych rzeczy, jak np. paneli słonecznych, czy na remont domu.

Nissan LEAF jest najlepiej sprzedającym się na świecie w pełni elektrycznym samochodem. Od premiery modelu w 2010 roku sprzedano go już w liczbie około 177 000 egzemplarzy. Do dziś wszyscy właściciele Nissanów LEAF pokonali łącznie ponad miliard całkowicie „elektrycznych" kilometrów.

Źródło: Nissan

mp
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne