Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Niemiecki rząd domaga się planu dla Opla

2009-11-06 15:03

Niemiecki rząd domaga się planu dla Opla

Niemiecki rząd domaga się planu dla Opla
Fot. PAP/EPA

(Aktualizacja: 17.10)

Rząd Niemiec nie podejmie dalszych decyzji w sprawie Opla, zanim jego właściciel, koncern General Motors nie przedstawi koncepcji tej firmy, co jest oczekiwane w przyszłym tygodniu - oświadczył zastępca rzecznika rządu Christoph Steegmans.

General Motors zrezygnował we wtorek z uzgodnionej już wstępnie sprzedaży 55 proc. udziałów Opla konsorcjum kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna i rosyjskiego banku państwowego Sbierbank. Od sfinalizowania tej transakcji rząd w Berlinie uzależniał wsparcie niemieckiego producenta samochodów kwotą 4,5 mld euro.

W wywiadzie dla piątkowego wydania dziennika Neue Presse minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nie wykluczył publicznej pomocy finansowej dla General Motors, ale pod warunkiem spłacenia otrzymanego wcześniej przez koncern kredytu pomostowego w wysokości 1,5 mld euro.

Schaeuble potwierdził opinię poprzedniego szefa swego resortu, socjaldemokraty Peera Steinbruecka, że upadek Opla kosztowałby państwo 3 mld euro.

- Nie chodzi jednak tylko o budżet, ale o ludzi, których by to dotknęło, o zakłady produkcyjne Opla i całe regiony - powiedział Schaeuble.

Po decyzji GM zamiana we władzach koncernu
Po zaskakującej rezygnacji General Motors ze sprzedaży Opla szef europejskiego działu tego koncernu Carl-Peter Forster zrezygnował ze stanowiska - podała niemiecka agencja dpa, powołując się na własne informacje.

Według niej, 55-letni prezes General Motors Europe był zdecydowanym zwolennikiem przejęcia większości udziałów Opla przez konsorcjum austriacko-kanadyjskiego producenta części samochodowych Magna oraz rosyjskiego banku państwowego Sbierbank i niezwykle ostro krytykował decyzję o odwołaniu tej transakcji.

Forster stał w latach 2001-2004 na czele Opla, by następnie przenieść się do Zurychu na stanowisko szefa wszystkich europejskich aktywów amerykańskiego koncernu.

General Motors nie potwierdził na razie oficjalnie rezygnacji Forstera. Jak podał w piątek na swej stronie internetowej niemiecki tygodnik Der Spiegel, jego następcą ma być amerykański menedżer Nick Reilly, odpowiedzialny obecnie za działalność koncernu na terenie Azji i za markę Chevrolet.

Tagi: sprzedaż, opel, general motors
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Niemiecki rząd czeka na plan dla Opla - ciekawe, czy się doczeka

_Janusz / 95.50.107.* / 2009-11-06 16:21
Niezły przekręt - wzorem swoich kumpli z banków GMotorowcy ograbili podatników (tym razem europejskich) na 1,5mld Euro, a potem cygara w pyski, łyskacze w łapę i.... środkowy palec Niemcom. Nie ma to jak godny zaufania partner w interesach. Czy taki patent to nie jest przypadkiem zwykłe złodziejstwo?
 
erg26 / 78.8.63.* / 2009-11-06 18:40
A Ty pewnie byś chciał żeby Opla przejął Twój towarzysz Władimir!

Oferty motoryzacyjne