Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Niemcy pchają na szrot

2009-02-25 23:12

Niemcy pchają na szrot

Niemcy pchają na szrot
Fot. PAP/EPA/Hermann Josef Woestmann

Premia w wysokości 2 500 euro, którą można dostać na zakup nowego samochodu po zezłomowaniu starego spotkała się w Niemczech z ogromnym zainteresowaniem.

System działa ledwie od stycznia. Przeznaczony jest dla osób prywatnych, które chcą kupić nowy samochód. Żeby zdobyć dofinansowanie trzeba zdecydować się na auto nie starsze niż roki i spełniające normy czystości spalin przynajmniej Euro 4. Równocześnie trzeba oddać na złom stary samochód, ale uwaga - musi on mieć, co najmniej 9 lat i trzeba być jego właścicielem, co najmniej od roku. Rząd przeznaczył na wypłaty premii aż 1,5 mld euro.

W ciągu pierwszego miesiąca po wypłatę zgłosiło się ponad 40 tys. osób. Pieniędzy starczy na 600 tys. samochodów. Zdaniem niektórych obserwatorów chętnych będzie przybywać i pula na wypłaty wyczerpie się przed końcem roku. Poszczególni dystrybutorzy samochodów już apelują, aby powiększyć dotację i wydłużyć czas jej działania.

ZOBACZ TAKŻE:

Zadowoleni są także właściciele złomowisk. Ruch w interesie zwiększył się nawet kilkukrotnie. Odpadem stają się pojazdy w coraz lepszym stanie technicznym. Ponoć trafiają się kierowcy, którzy w pogoni z premią złomują samochody o wartości ją przekraczającej.

Ostatnim problemem niemieckich urzędów stają się oszustwa. Prasa donosi o przypadkach fałszywego złomowania. Trafiają się spryciarze, którzy swoje samochody sprzedawali ale załatwiali zaświadczenie, że oddane zostały na szrot. Wśród miejsc gdzie można je spotkać teraz, poza Niemcami i Afryką Północną, wymieniana jest także Polska. Dlatego od marca złomujący będzie musiał oddać do urzędu kartę pojazdu.

Tagi: unia europejska, kryzys, niemcy, motoryzacja, złomowanie
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Niemcy pchają na szrot

gar / 194.1.153.* / 2009-03-02 15:40
Najciekawsze jest to ze wiele z tych 'szrotów' przekazanych do złomowni wcale nie idzie na złomowanie ale na sprzedaż do ... Europy Wschodniej i do Turcji... do czego przyznają sie sami Niemcy, którzy te auta odbierają i 'niszczą'.

Re: Niemcy pchają na szrot

lukasplock / 77.254.35.* / 2009-03-01 20:15
kolego o to własnie chodzi żeby ruszyć gospodarke sprzedaż nowych samochodów to zyski dla producentów owszem tak ale z tych zysków płaci się pensje tak wzrost sprzedaży pociąga za sobą wzrost produkcji a więc i wzrost zatrudnienia i jak jeden z kolegów napisał w branży motoryzacyjnej pracuje 400 tys ludzi więc jak oni zarobią to zarobią i inni sprzedąjący jedzenie, elektronikę użytkową wczasy i co sobie jeszcze tylko wymyślisz to ma być mechanizm który napędzi gospodarkę i u nas to mogło by przynieść też jakieś wymierne korzyści faktycznie państwo dopłaca do tego duże pieniądze ale i tak one mu się zwrócą z podatków a pieniądz musi być w obiegu żeby pracować bo trzymanie go na koncie jest bezsensowne

10 mln € miesięcznie w gospodarkę

Oompa_Loompa / 62.87.227.* / 2009-02-28 14:07
Cała akcja jest bardzo sprytnie pomyślana. W tym tempie "wymienionych" na rynku zostanie ok. 0,5 mln samochodów (na tańsze w utrzymaniu i eksploatacji, również bardziej ekologiczne). To przełoży się na "zwiększenie" budżetu gospodarstw domowych, które skorzystały z akcji a to oznacza (przy założeniu, że każdy nabywca oszczędzi ok. 20 € miesięcznie) 10 mln € miesięcznie wpompowanych w gospodarkę. Niemcy łączą przyjeme (mniej CO2) z pożytecznym (miejsze zużycie ropy).
 
morda / 83.26.19.* / 2009-03-04 10:28
na
tańsze w utrzymaniu i eksploatacji - chyba nie miales kolego nowego auta, również bardziej
ekologiczne - a ile wiecej energii i przetworzonych materialow idzie na produkcje nowego to nie wiemy?
 
Condor11 / 83.4.85.* / 2009-03-01 16:19
A te 20 € miesiecznie to gdzie wpompowali do tej pory w kanal? Zastanow sie co piszesz zanim napiszesz takie rewelacje, jak tankowali za te 20 € to tez pompowali je w gospodarke.

Condor

Re: Niemcy pchają na szrot

pletwonogi / 83.10.99.* / 2009-02-27 09:55
...wiadomo ze Niemcy wybieraja z reguly Niemieckie samochody....jest to wiec ukryta pomoc dla niemieckich koncernow motoryzacyjnych.....

Re: Niemcy pchają na szrot - PARANOJA

ondzio / 89.171.102.* / 2009-02-27 09:41
Przecież to jest kompletna paranoja. Wyobraźmy sobie, że np. w Polsce rząd będzie dopłacał (trochę) do każdego zburzonego starego budynku jeśli własciciel weźmie się za budowanie nowego domu (na kredyt) -będą miejsca pracy w budownictwie, będą zyski dla deweloperów itd. Oczywiście ceny nowych produktów wcale nie spadną. Domów będzie dalej tyle ile było wcześniej. Czy od tego wszystkim będzie lepiej, czy ludzie będą bogatsi? Zamiast wydawać pieniądze na nowy samochód mogliby wydać na coś innego bardziej potrzebnego w czasach kryzysu, czy nawet odłożyć te pieniądze w banku, który przeznaczyłby je na kredyt komuś kto rzeczywiście by ich bardziej w obecnej chwili potrzebował. Z góry wiadomo kto na tym wyjdzie najlepiej-producenci. To ci dopiero kapitalizm na miarę XXI wieku. Za chwilę okaże się, że nie jest to równia pochyła, ale skraj przepaści.
 
zybi / 2009-02-28 06:54
nie rozumiesz kolego wogole tego co sie dzieje. !
Pisze z niemiec i powiem ci ze modle sie by kupowali samochody bo dzieki temu bede mial prace ! w motoryzacji pracuje 400tys ludzi w niemczech !
Oni wszyscy beda pracowac jesli kto kolwiek kupi autko
oto kolego chodzi
 
Alfista / 2009-02-27 12:21 / Człowiek Hossa
"Wyobraźmy sobie, że np. w Polsce rząd będzie dopłacał (trochę) do każdego zburzonego starego budynku jeśli własciciel weźmie się za budowanie nowego domu (na kredyt)"

Świetne podsumowanie tematu!
 
alex12345 / 91.142.196.* / 2009-02-27 21:28
Samochod to nie budynek. Z wiekiem samochod staje sie coraz drozszy w obsludze i coraz NIEekologiczny. Z budynkiem moze i 100 lat byc uzytkowany i nic mu nie bedzie. Wiec porownanie samochod=budynek nie jest trafne
 
Lorunia / 91.94.194.* / 2009-03-03 12:58
Proste rozumowanie ! jeśli Niemcy są naszym najważniejszym rynkiem zbytu , to w przypadku rozkręcania koniunktury właśnie w Niemczech to bardzo dobrze służy też naszej gospodarce ! Aby ktoś chciał cokolwiek kupować od nas musi najpierw zarobić jakieś .pieniądze .
 
Lorunia / 91.94.194.* / 2009-03-03 13:09
Może to być nawet dobry pomysł z tym dopłacaniem do wyburzania starych niebezpiecznych budowli ! a na ich miejsce mogłyby powstać nowe gmachy . Wiadomo nie od dzisiaj , że budownictwo angażuje wszystkie gałęzie przemysłu , więc pracowników byłoby potrzeba we wszystkich zawodach . Niemcy wiedzą co robią ! ! ! ....

Oferty motoryzacyjne