Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Nie kupią diesli, benzynowych, ani nawet hybryd

2016-06-06 15:48

Nie kupią diesli, benzynowych, ani nawet hybryd

Tym samym Norwegia dołączy do Holandii, która jako pierwszy europejski kraj ogłosiła odejście od tradycyjnych silników spalinowych. Jak donoszą norweskie media, cztery główne siły polityczne już się w tej kwestii dogadały, choć oficjalnego stanowiska jeszcze nie ogłosiły. Jeżeli potwierdzą się doniesienia mediów, wówczas od 2025 r. w sprzedaży na rynku aut nowych będą mogły być oferowane wyłącznie modele o napędzie elektrycznym oraz wodorowym. I choć dziś coraz popularniejsze na europejskim rynku stają się samochody hybrydowe, to one również nie będą mogły być sprzedawane już za niecałe dziesięć lat.

Choć taki pomysł w pierwszej chwili wydaje się trochę nierzeczywisty, to jednak patrząc na obecną strukturę sprzedaży aut nowych w Norwegii, można sądzić, iż taki pomysł może wejść w życie. Norwegia jest dziś krajem o największej sprzedaży samochodów elektrycznych na świecie. Pojazdy z takim napędem stanowią ok. 24 proc. rynku aut nowych. W minionym miesiącu krajowy rynek zdominowały hybrydowe (w tym wersje PHEV) oraz elektryczne wersje Volkswagenów Golf oraz Passat, a także Mitsubishi Outlander PHEV.

Wprawdzie według pomysłu hybrydy będą musiały ustąpić miejsca autom elektrycznym, jednak obecne wyniki sprzedaży bardzo dobrze pokazują, iż Norwegowie są już dziś bardzo otwarci na wszelkie ekologiczne pomysły. Przypomnijmy też, że w 2014 r. przez kilka kolejnych miesięcy najchętniej kupowanym nowym modelem na rynku norweskim była elektryczna Tesla Model S.

Norwegia planuje też w najbliższych latach dość mocno postawić na rozwój infrastruktury do ładowania wodoru. Bez większej liczby punktów do tankowania tego paliwa nie ma co liczyć na rozwój sprzedaży samochodów wodorowych. I dlatego też dziś na europejskim rynku mamy jedynie dwa takie modele - Toyotę Mirai oraz wodorową odmianę Hyundaia ix35. Do 2025 r. jednak może się w tej kwestii sporo zmienić.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne