Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Na rynku paliw cisza przed burzą...

2008-08-30 10:07

Na rynku paliw cisza przed burzą...

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej minęły pod znakiem nerwowego oczekiwania na nadejście huraganu Gustav do Zatoki Meksykańskiej. To, jakie będą rzeczywiste efekty jego działania, zadecyduje o najbliższej przyszłości notowań giełdowych ropy. W Polsce skończyły się trwające od kilku tygodni obniżki cen i na najbliższe dni zapowiada się stabilizacja.


Komentarz do sytuacji na rynku ropy naftowej i paliw w okresie od 25 do 29 sierpnia 2008

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że ten tydzień powinien minąć spokojnie, z ceną ropy oscylującą wokół 120 USD za baryłkę. Ropa podeszła w ostatnich dniach pod ten poziom, ogólnie obraz notowań wyglądać mógł na dość stabilny, ale ostatnie sesje przebiegły tak naprawdę pod znakiem oczekiwania z niepokojem na to, co wydarzyć się ma już w ten weekend - nadejście huraganu Gustav. W poniedziałek baryłka ropy Brent na giełdzie londyńskiej rozpoczęła sesję ceną 113 USD, tygodniowy szczyt wyniósł w czwartek podczas sesji 118,26 USD, w piątek przed południem płacono ponad 115 USD. Benzyny na rynku zachodnioeuropejskim w hurcie w ciągu tygodnia potaniały o 1,5 proc., zaś oleje napędowe o około 3 proc.

Gustav straszy

Od wtorku uwaga dealerów na rynku naftowym skupiła się na prognozach pogody. Huragan Gustav najpierw zdewastował wyspy na Karaibach, a teraz zmierza w kierunku Zatoki Meksykańskiej. Z tego rejonu pochodzi około 25 proc. amerykańskich zasobów ropy naftowej, w tym regionie jest też około jednej trzeciej amerykańskich rafinerii. Wszyscy pamiętają, jakie skutki dla rynku naftowego miała kilka lat temu Katrina, więc teraz ciężko o ignorowanie obecnego zagrożenia.

Różne ośrodki meteorologiczne podają odmienne prognozy co do rzeczywistej trasy i siły Gustava. Tak naprawdę więc trzeba poczekać, aż w niedzielę i w poniedziałek ostatecznie będzie jasne, co się stało. W piątek ceny surowca pozostaną na światowych giełdach pewnie nieco poniżej 120 USD. Prognozowanie cen ropy i paliw na nadchodzący tydzień jest, w świetle wszystkich wspomnianych znaków zapytania, obarczone zbyt dużym ryzykiem.

Polskie wakacje bez 5 zł

Wiosną wielu komentatorów rynku paliw prognozowało, że w wakacje w Polsce za litr benzyny i oleju napędowego zapłacimy około, lub nawet ponad, 5 zł. e-petrol.pl sceptycznie podchodził do tego typu prognoz, zalecając ostrożność w przyjmowaniu stałości wzrostów cen ropy i paliw (opinie te były często pomijane, np. w materiałach w mediach, lub prezentowano tylko fragmenty naszych wypowiedzi, wyrwane z kontekstu; dla osób które nie wierzą, że byliśmy sceptyczni wobec 5 zł, chętnie udostępnimy ogólnodostępne materiały z wiosny, w których wyrażamy naszą opinie, że 5 zł latem raczej nie będzie). W tej chwili można już oficjalnie ogłosić, że w wakacje nie było 5 zł za litr benzyny "95" ani oleju napędowego. Pozostają pytania, skąd i dlaczego brały się tego typu prognozy kilka miesięcy temu?

Tymczasem e-petrol.pl ma dla kierowców dobre wiadomości. Według naszych prognoz w czwartym kwartale tego roku średnie ceny benzyny bezołowiowej 95 i diesla powinny oscylować wokół 4,20 zł za litr. Dla porównania średnie ceny paliw detalicznych w Polsce wg notowań e-petrol.pl - w okresie od stycznia do sierpnia wynoszą 4,43 zł dla benzyny i 4,34 zł dla oleju napędowego.

Zakładamy, że polska złotówka w nadchodzących miesiącach odrobi przynajmniej część strat wobec amerykańskiego dolara, poniesionych w ostatnich tygodniach. Przyjmujemy też, że nie będzie żadnych większych nieoczekiwanych zakłóceń w dostawach ropy i paliw na rynek.

W kraju rafinerie podniosły ceny

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi przewidywaniami e-petrol.pl na krajowym rynku paliw na przełomie tygodnia doszło do podwyżek cen benzyn i diesla w polskich rafineriach. W ostatnim wakacyjnym tygodniu w ślad za wahaniami cen na giełdzie w Londynie najpopularniejsze gatunki paliw napędowych podrożały o ok. 70 zł. Dziś średnio w sprzedaży hurtowej benzyna bezołowiowa 95 kosztuje 3445,50 zł netto za 1000 litrów, a diesel 3310,50 zł netto. W sprzedaży hurtowej wciąż utrzymuje się się dystans pomiędzy cenami benzyny i diesla na poziomie ok. 145 zł.

Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł po raz kolejny drobną korektę cen paliw. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio w sprzedaży detalicznej 4,46zł/l, kierowcy samochodów z silnikami Diesla płacili za litr paliwa do swoich samochodów 4,45 zł - 5 groszy mniej niż przed tygodniem. Nie zmieniła się natomiast cena autogazu, który kosztuje obecnie 2,26 zł/l. Właściciele samochodów z instalacją gazową tankując LPG, nawet przy założeniu większego zużycia gazu, korzystają z wyjątkowo dobrego przelicznika ceny autogazu do benzyny, wynoszącego 58 proc.

Prognoza cenowa

W najbliższych dniach krajowi producenci paliw wprowadzą nieznaczne korekty do swoich cenników hurtowych. Prognozy e-petrol.pl dla tego segmentu rynku na sobotę i wtorek wskazują na możliwą stabilizację cen.

Dla kierowców takie decyzje polskich producentów paliw oznaczają, że sytuacja cenowa na stacjach benzynowych również nie ulegnie większym wahaniom. W przypadku popularnej benzyny 95 na początku września ceny powinny kształtować się w przedziale 4,45-4,50 zł/l, podczas gdy olej napędowy może nieznacznie potanieć tankujący powinni spodziewać się średnich cen na poziomie 4,38-4,43 zł/l.

Źródło: Gabriela Kozan
Szymon Araszkiewicz
e-petrol.pl

Tagi: Polska, paliwa, ceny, benzyna, olej, ropa, diesel
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne