Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Motoryzacja w Polsce. Dobre informacje

2014-09-15 14:19

Motoryzacja w Polsce. Dobre informacje

Motoryzacja w Polsce. Dobre informacje
Fot. Diego Cervo/Dreamstime

Produkcja, sprzedaż i eksport części samochodowych z roku na rok rośnie - wynika z raportu Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, który został przedstawiony dziś w Ministerstwie Gospodarki.

Prezes stowarzyszenia Alfred Franke podkreśla, że wielkość eksportu części samochodowych jest 3 razy większa niż węgla, koksu i brykietów. W zeszłym roku zbliżała się ona do 30 miliardów złotych. - Waga eksportowanych części z Polski to milion ton, czyli tyle, co 90 konstrukcji stadionu narodowego - zauważa. - To pozwala wyobrazić sobie, ile tych części jest produkowanych i eksportowanych.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podkreśla, że sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów na pewno nie sprzyja naszemu rynkowi motoryzacyjnemu.

- Nie wszystkie koncerny na polskim rynku realizują swoje plany inwestycyjne i produkcyjne zgodnie z założeniami - powiedział. - Ale to też świadczy, że światowy kryzys motoryzacji, różne koncerny weszły z bardzo dużym potencjami i zdolnościami. Były też firmy, które nie odrobiły lekcji i nie przygotowały nowej oferty i są w stosunku do konkurencji spóźnione.

Producenci części i akcesoriów motoryzacyjnych w Polsce zatrudniają ponad 116 tysięcy osób w 900 firmach. Ich przychody ze sprzedaży sięgają 60 miliardów złotych rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Forza Italia 2014. Nadchodzi wielkie święto fanów włoskiej motoryzacji
Pod pałac w podwarszawskim Rozalinie zjedzie około 150 włoskich aut zrzeszonych w kilkunastu klubach z całej Polski - szacują organizatorzy.
Porsche 911 Turbo - kultowy model obchodzi 40. urodziny. Oto jego historia
Żeby dziś zostać posiadaczem najnowszej generacji Turbo, trzeba wyłożyć z kieszeni około milion złotych.
Gigantyczna odprawa dla szefa Ferrari
Odprawę w wysokości 27 milionów euro otrzyma odchodzący z firmy prezes Ferrari.
IAR
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl