Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Motoryzacja na fali, eksport będzie wart 17 mld euro

Fot. Fiat Auto Poland

Wartość eksportu polskiego przemysłu motoryzacyjnego wzrosła w I połowie tego roku o 12,25 proc. do ponad 8,8 mld euro - podała firma AutomotiveSuppliers.pl. Analitycy podtrzymali prognozę, zgodnie z którą w całym roku eksport wzrośnie o 8-10 procent.

W całym 2010 roku wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski osiągnie poziom 17-17,4 mld euro – czytamy w raporcie. Z raportu wynika, że w samym czerwcu wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski wzrosła o 13,28 proc. i wyniosła ponad 1,69 mld euro.

W I połowie 2010 r. eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych wyniósł blisko 3,66 mld euro, o 4,04 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość eksportu części i akcesoriów wyniosła 2,9 mld euro, czyli była o 26,48 proc. większa niż przed rokiem.

Zgodnie z przewidywaniami, w czerwcu utrzymał się trend wzrostowy w eksporcie przemysłu motoryzacyjnego. Czy tak samo będzie w kolejnych miesiącach? Prawdopodobnie tak, choć może nie dla wszystkich grup eksportowych. Sektor produkcji części i komponentów jest obecnie na fali wzrostowej, dzięki m.in. fabrykom aut w Niemczech, które zwiększają produkcję na eksport. Można przyjąć, że w perspektywie 5 miesięcy (do listopada włącznie), wartość eksportu tej grupy powinna zachować rosnącą dynamikę – czytamy w komentarzu AutomotiveSuppliers.pl.

Analitycy zaznaczyli, że zakończenie dopłat do nowych aut spowodowało, że zmniejszyło się uzależnienie od dwóch głównych rynków zbytu: Niemiec i Włoch - w ciągu 12 miesięcy ich udział w całości eksportu spadł o 6,9 pkt proc. do niespełna 44,8 procent.

Czytaj w Money.pl
W Polsce samochody staniały najmniej
Największy spadek cen zanotowano na Słowenii.
Eksport ratuje niemiecki przemysł motoryzacyjny
W ciągu roku wartość aut "Made in Germany" sprzedanych za granicę wzrosła o ponad połowę.

eksport, motoryzacja, przemysł, auto, automotivesuppliers.pl, motoprzemysł
ISB
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne