Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Merkel: Magna ma większe szanse na Opla

2009-08-21 10:33

Merkel: Magna ma większe szanse na Opla

Merkel: Magna ma większe szanse na Opla
Fot. World Economic Forum/CC/Flickr

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ocenia, że większe szanse na przejęcie koncernu motoryzacyjnego Opel ma preferowane przez Berlin kanadyjsko-austriackie konsorcjum Magna, działające w porozumieniu z rosyjskim bankiem państwowym Sbierbank.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung Merkel sceptycznie oceniła szanse zainteresowanego Oplem belgijskiego funduszu RHJI na przejęcie niemieckiej spółki od amerykańskiego koncernu General Motors.

- Biorąc pod uwagę obecną sytuację bardzo krytycznie oceniam szanse inwestora finansowego RHJI. Razem z GM musimy znaleźć wspólne rozwiązanie. Nasze preferencje są jednoznacznie po stronie Magny. Magna ma doświadczenie w branży motoryzacyjnej i lepszą koncepcję - powiedziała niemiecka kanclerz.

Dodała, że także rosyjski udział konsorcjum jest sensowny i może stworzyć wiele szans.

W piątek oczekiwana jest decyzja rady General Motors w sprawie preferowanego inwestora dla Opla. Przedstawiciele amerykańskiego koncernu skłaniali się w minionych tygodniach ku propozycji belgijskiego funduszu RHJI, który dawał GM możliwość odkupienia Opla po sanacji spółki.

Jednak wobec politycznej presji ze strony Berlina bardziej prawdopodobna wydaje się obecnie decyzja na korzyść Magny. Niemcy wyraziły gotowość do udostępnienia całej kwoty kredytu w wys. 4,5 mld euro na przejęcie 55 proc. udziałów w Oplu przez Magnę.

Dopiero w późniejszym czasie ciężar kredytu, oprocentowanego na 10,5 proc., miałby zostać podzielony także z innymi europejskimi państwami, gdzie działa GM Europe: Wielką Brytanią, Hiszpanią, Polską i Belgią.

Tagi: magna, kryzys, niemcy, gm, opel, merkel, general motors, sberbank
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne