Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Mazda - dobry design i zaawansowana technologia przynoszą efekty

2014-04-19 07:45

Mazda - dobry design i zaawansowana technologia przynoszą efekty

Mazda - dobry design i zaawansowana technologia przynoszą efekty
Fot. Mazda

Mazdy - 3, CX-5 i 6 - zaprojektowane według nowej stylizacji KODO i od podstaw konstruowane zgodnie z technologią SKYACTIV cieszą się w Europie ogromnym powodzeniem. Wzrost sprzedaży Mazdy jest ponad 3 razy wyższy niż wzrost sprzedaży samochodów w Europie w ogóle.

Po pierwszym kwartale 2014 roku Mazda zalicza się do grona producentów, którym sprzedaż aut rośnie najbardziej. W ciągu 3 miesięcy tego roku nabywców znalazło o ponad 10 tys. więcej samochodów japońskiego producenta niż w tym samym okresie 2013 roku, co przekłada się na wzrost w wysokości 26%. Wzrost sprzedaży na rynku europejskim, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wyniósł 8,1 %.

Największy wzrost popytu na swoje samochody Mazda odnotowała w Portugalii, o aż 141%. Drugie miejsce, ze wzrostem wynoszącym 62%, należy do Polski. Za nami znalazły się nawet takie potęgi motoryzacyjne, jak Wielka Brytania (+38%) i Niemcy (+24%). W Polsce w pierwszym kwartale 2014 r. zarejestrowano 1336 samochodów Mazdy.

W różnych krajach różne modele Mazdy odnoszą spektakularne sukcesy. Na przykład, w Szwecji sprzedaż kompaktowej Mazdy 3 wzrosła pięciokrotnie. Sprzedaż SUV-a Mazdy - CX-5 - wzrosła trzykrotnie w Danii i dwukrotnie w Irlandii. Kompaktowy SUV cieszy się niesłabnącą popularnością w Europie od chwili wprowadzenia go do sprzedaży w 2012 roku. Popyt na najnowsze auto klasy średniej z logo Mazdy na osłonie chłodnicy - stylową szóstkę - rośnie z miesiąca na miesiąc.

Nowe modele Mazdy zwracają uwagę stylizacją Kodo - odważną, dynamiczną i bardzo japońską. W tym duchu zaprojektowano już trzy auta, a concept car Hazumi - zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Genewie - pokazuje, że następca małej Mazdy 2 też będzie bardzo Kodo. Mazdy - 3, CX-5 i 6 - mogą podobać się nie tylko z wyglądu, ale również za precyzję prowadzenia, komfort jazdy oraz dynamiczne i oszczędne silniki. Te zalety nowych Mazd to zasługa technologii Skyactiv.

 

Nowe modele Mazdy są chętnie kupowane nie tylko ze względu na atrakcyjny design
  • fot: Mazda
  • fot: Mazda
  • fot: Mazda

 

Hasło Skyactiv niewiele mówi, bo nie kręci się dookoła modnych słów eco, green czy blue, chociaż kryją się za nim rozwiązania sprzyjające zarówno ekologii i ekonomice użytkowania samochodu, jak i takie, które mają wpływ na wrażenia z jazdy. Wszelkie pojazdy poruszają się tym łatwiej i lepiej, im są lżejsze. Dlatego w konstrukcji nadwozia Mazd - 3, CX-5 i 6 - na szeroką skalę zastosowano stal o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie oraz technikę łączenia elementów poprzez klejenie, co pozwoliło znacząco odciążyć te modele (na przykład, masa własna CX-5 jest o średnio 80 kg mniejsza niż konkurentów).

Dzięki lżejszej konstrukcji nadwozia silniki mają do wykonania mniejszą pracę, przez co są mniej paliwożerne, emitują mniej szkodliwych substancji i dwutlenku węgla oraz gwarantują lepsze osiągi, zwłaszcza w dolnym zakresie prędkości obrotowej. Nowe jednostki napędowe Mazdy też są Skyactive i charakteryzują się, między innymi, bardzo nietypowym stopniem sprężania. W silnikach benzynowych zwiększono stopień sprężania z 10:1 do 14:1, czyli do stopnia sprężania charakterystycznego dla silników wyczynowych. Z kolei, w wysokoprężnych jednostkach napędowych zmniejszono stopień sprężania z 19:1 do 14:1. W wypadku silników Diesla zaowocowało to spełnieniem najnowszej normy emisji spalin - Euro 6 - bez konieczności stosowania drogiego i skomplikowanego układu usuwania ze spalin tlenków azotu. Benzynową jednostkę napędową wyróżnia kolektor wydechowy, w którym wylot z czterech cylindrów łączy się początkowo w dwie rury, a następnie - w jedną. Rozwiązania zastosowane w silniku benzynowym sprawiają, że dysponuje on sporą siłą napędową już przy niskich prędkościach obrotowych, zadowala się wyjątkowo małym zużyciem paliwa i nie występuje w nim niekorzystne spalanie stukowe.

Tagi: mazda, mazda 6, mazda 3, kodo, skyactiv, mazda hazumi, mazda cx-5
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne