Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Mazda wprowadza innowacyjny system GVC

2016-07-14 14:22

Mazda wprowadza innowacyjny system GVC

Zadaniem systemu G-Vectoring Control jest takie sterowanie silnikiem, aby optymalnie wykorzystać pracę podwozia pod kątem zarówno samego prowadzenia, jak i komfortu jazdy. W zależności od ruchu kierownicą zmienia się wartość momentu obrotowego silnika, korygując rozkład nacisków pomiędzy przednią i tylną oś samochodu, aby zoptymalizować dociążenie poszczególnych kół. Dzięki temu lepsza jest trakcja samochodu i większe poczucie panowania nad nim.

Auto reaguje w sposób bardziej bezpośredni, co przekłada się na mniejszą potrzebę nawet podświadomych korekt toru jazdy, a co za tym idzie niesie ze sobą mniejsze zmęczenie prowadzeniem. System GVC podnosi jednocześnie komfort jazdy poprzez łagodzenie zmiany sił działających na pojazd i ograniczając kołysanie nadwozia.

Technologia ta powinna okazać się przydatna kierowcy niezależnie od poziomu jego umiejętności i w różnych sytuacjach - od jazdy miejskiej z niską prędkością, poprzez duże prędkości na autostradzie aż po jazdę na krętych drogach, a nawet przy gwałtownych, awaryjnych manewrach. System GVC okazuje się szczególnie skuteczny na nierównych nawierzchniach (np. na nieutwardzonej drodze) lub na śliskim podłożu (mokrym od deszczu lub zaśnieżonym).

System G-Vectoring Control jest, jak twierdzi Mazda, pierwszym takim rozwiązaniem wśród seryjnych modeli. Jest na tyle uniwersalny, iż będzie mógł być stosowany w różnych modelach koncernu. Jedynym warunkiem jest wyposażenie w silnik z rodziny SkyActive, aby możliwe było precyzyjne sterowanie momentem obrotowym, oraz w podwozie SkyActive, zapewniające najdoskonalsze parametry dynamiczne. Co ważne, jako system oparty na oprogramowaniu nie zwiększa praktycznie masy samochodu

GVC już niebawem pojawi się w ofercie Mazdy na japońskim rynku, ale jeszcze w bieżącym roku pojawi się również w pierwszych modelach na europejskim rynku.

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne