Money.plMotoryzacjaWiadomościAktualności

Mandat jako koszt uzyskania przychodu. To mówią przepisy

2015-06-24 11:03

Mandat jako koszt uzyskania przychodu. To mówią przepisy

Mandat jako koszt uzyskania przychodu. To mówią przepisy
Fot. Mateusz Pietruszka
Zaostrzone kary dla niesubordynowanych kierowców od miesiąca zbierają żniwo na naszych drogach. Widocznym rezultatem kar uznawanych za drakońskie jest wolniejsza jazda w miastach. Policja mówi o wyraźnej poprawie bezpieczeństwa, a kierowcy już poszukują prawnych możliwości „wywinięcia" się od nałożonej kary.

W przypadku wielu Polaków podróżowanie samochodem jest nieodłącznym elementem pracy. Ale czy jeśli już zostaniemy przyłapani na wykroczeniu i zobowiązani do uiszczenia stosownej kwoty na rzecz skarbu państwa, możemy ten wydatek jakoś zaliczyć do kosztów funkcjonowania własnej firmy?

Mandat od policji lub straży miejskiej dostaniemy za złamanie przepisów ruchu drogowego i w ramach sankcji jesteśmy zobowiązani do uiszczenia stosownej sumy. Bez względu na to, czy jedziemy samochodem służbowym, leasingowanym czy też wypożyczonym. To jedynie kierowca ponosi konsekwencje własnego przewinienia. Niestety, takie finansowe obciążenie nie będzie mogło zostać „wrzucone" w koszty - podobnie jak i dodatkowe opłaty związane z jego obsługą, np. opłata administracyjna doliczona z tego tytułu do faktury za leasing.

Do kosztów działalności firmy nie doliczymy mandatu, nawet jeśli byliśmy akurat w drodze na spotkanie z klientem lub w podróży służbowej. Jak podkreślają specjaliści z TaxCare:

- Mandat to kara grzywny przewidziana przez Kodeks Wykroczeń za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji drogowej. A zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 15 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodu nie są grzywny oraz kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia. Dotyczy to zarówno mandatów wypisanych przez policję, jak i tych za złe parkowanie wystawionych przez straż miejską.

Co więcej, nawet opłaty bankowe za pobranie kwoty mandatu nie kwalifikują się do rozliczenia. Kosztu nie stanowią bowiem również odsetki i koszty egzekucji od grzywien i kar.

Pozostaje zatem uważać na przepisy ruchu drogowego i zwyczajnie unikać tego typu zobowiązań wobec skarbu państwa. A oszczędności poszukać zupełnie gdzie indziej.

 

 

Tagi: koszty, mandat, mandat w koszty, mandat jako koszt
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Oferty motoryzacyjne